130 let

MMR chce udržet projekt Panel

Česko

Státní fond rozvoje bydlení bude fungovat i příští rok, program Panel však ne. Majitelé domů to vítají

PRAHA Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) zatím nezanikne a bude pokračovat ještě v příštím roce. Vláda nakonec schválila fondu rozpočet ve výši 1,3 miliardy korun. To je však o 2,2 miliardy menší částka, než jakou měl k dispozici letos. SFRB proto nebude příští rok pravděpodobně uzavírat žádné nové smlouvy v programu Panel.

Zastavení tohoto programu, který je určen na podporu oprav bytových domů, vyvolává silné negativní odezvy. „Panel je využíván maximální měrou v tisících domů po celé republice. Zastavení dotací odradí bytová družstva i společenství vlastníků od rekonstrukcí, protože na to nebudou mít prostředky. Stavebním firmám tak ubudou zakázky, což bude mít zpětně dopad na ekonomiku,“ řekl LN František Lébl, předseda bytových družstev a SVJ ČR.

„Celý proces rekonstrukcí bytových domů bude vážně ohrožen, především co do kvality a rozsahu. Byla by to škoda. Je to jeden z nejdůležitějších a nejúspěšnějších vládních programů v oblasti bydlení,“ souhlasí Jan Wagner, ředitel SFRB.

Podpora státu udělovaná v rámci programu Panel je založena na poskytování úrokové dotace, jejíž výše je odstupňovaná v návaznosti na komplexnost rekonstrukce domu. Jeho hlavním přínosem je motivace vlastníků k provádění komplexních oprav domů. „Rekonstrukce zvyšují kvalitu a životnost bytového fondu a výrazně aktivují soukromé finanční zdroje. S touto aktivací je následně spojená vysoká návratnost poskytnutých podpor z pohledu státního rozpočtu,“ vyjmenovává pozitivní dopady programu náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

Ministerstvo si prý uvědomuje, že jeho zastavení sníží dostupnost finančních zdrojů pro provádění komplexních oprav bytových domů. V České republice stále čekají na rekonstrukci tisíce panelových domů. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský se proto zavázal, že bude požadovat pro program Panel dodatečné prostředky tak, aby fungoval i v příštím roce.

Jediný, kdo snížení rozpočtu SFRB vítá, je paradoxně Občanské sdružení majitelů domů (OSMD). Fond totiž podle nich podporuje výstavbu takzvaných sociálních bytů, které lze snadno zneužít k jiným účelům - třeba v případě bohatších rodin, které již žijí ve vlastním a dotace nepotřebují.

„SFRB prakticky vůbec neřeší problém domácností v nezaviněné nouzi, kteří bydlí v nájemním sektoru,“ tvrdí předseda sdružení Tomislav Šimeček s tím, že vlastníci domů ani společenství vlastníků nejsou sociálně slabí a není důvod zrovna je sponzorovat. Na otázku, proč majitelé činžovních domů, které především OSMD zastupuje, nevyužívají také podpory z programu Panel nebo Zelená úsporám, říká Šimeček, že se jim to nevyplatí. Návratnost je prý okolo procenta.

Majitelé bytových domů vidí za celým programem Panel lobby výrobců stavebních a zateplovacích materiálů. „Nadnárodní firmy prosadily direktivu o energetické úspornosti bydlení na úrovni EU, aby si zajistily odbytiště materiálů,“ tvrdí Šimeček.

Zatím to vypadá, že z původních podpor SFRB zůstanou zřejmě zachovány jen výhodné úvěry na pořízení bydlení pro mladé do výše 300 tisíc korun a úvěry obcím na opravy a modernizaci bytového fondu. Dotační podpora výstavby sociálních nájemních bytů bude nově poskytována formu úvěru. Změny se nedotknou úvěrů na povodňovou pomoc.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás