130 let

Mugabe ustoupil opozici

Česko

Podle dohody vznikne kabinet národní jednoty a opozice bude mít většinu ve vládě

HARARE Jedna z nejhorších a nejdelších politických krizí v Africe zřejmě skončila. Zimbabwský prezident Robert Mugabe a jeho Africký národní svaz Zimbabwe se v noci ze čtvrtka na pátek dohodli s opozičním Hnutím pro demokratickou změnu (MDC) Morgana Tsvangiraie na rozdělení vládní moci. Rozhovory byly v minulosti několikrát přerušeny a hrozily krachem. Čtvrteční dohoda by mohla znamenat první krok k ukončení Mugabeho vlády, který dovedl k naprostému rozvratu ekonomiku tohoto kdysi velmi bohatého afrického státu. Mugabeho snaha nastolit v zemi diktaturu hrozila dovést zemi do občanské války. Podle agentury Reuters oznámil dohodu znesvářených zimbabwských politických stran jihoafrický prezident Thabo Mbeki, jenž při jednáních působí jako zprostředkovatel. Strany se podle něho dohodly na všech záležitostech, složení nové vlády však bude představeno až v pondělí. Vyjednávání se táhla od července a několikrát kvůli neshodám o rozdělení moci zkolabovala. Zatímco Mugabe v minulých týdnech vyhrožoval sestavením nové vlády ať už s opozicí, nebo bez ní, šéf MDC Morgan Tsvangirai vyzval prezidenta k uspořádání nových voleb.

Mugabe a představitelé opozice zahájili rozhovory o rozdělení moci, aby vyřešili krizi, kterou vyvolalo kontroverzní opětné zvolení Mugabeho do čela země ve druhém kole prezidentských voleb. Předvolební násilnosti si vyžádaly desítky životů, zejména z řad stoupenců opozice, a proto MDC druhé kolo bojkotovalo.

Tsvangirai v prvním kole hlasování o hlavě státu zvítězil, nezískal ale potřebnou nadpoloviční většinu hlasů. Proto bylo uspořádáno druhé kolo. MDC v březnových parlamentních volbách zároveň poprvé od nástupu Mugabeho k moci získalo většinu v parlamentu.

Obyvatelé Zimbabwe i mezinárodní společenství nyní doufají, že ukončení patové politické situace pomůže vyřešit hlubokou ekonomickou krizi v zemi. Inflace dosáhla oficiálně již 11 milionů procent, podle nezávislých odborníků se však pohybuje okolo 40 milionů procent. V někdejší hospodářské velmoci Afriky je nedostatek potravin, benzinu i léčiv.

Policie zůstane Mugabemu Část opozice však není s dohodou spokojena, protože sice podle kusých informací dává Tsvangiraiově MDC většinu křesel v nové vládě, ale Mugabemu ponechává kontrolu nad ozbrojenými složkami. Pomocí policie, armády a ozbrojených skupin terorizoval Mugabe opozici.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás