19. srpna 2019 13:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž brutálně ubil bezdomovce, odpykává si sedmnáct let. Nyní podal odvolání

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Brno Zdeněk Zahradník, jenž si má odpykat 17 let za ubití bezdomovce v Olomouci, podal dovolání. Mimořádný opravný prostředek dorazil k Nejvyššímu soudu počátkem srpna, zatím není rozhodnuto, zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Zahradník tělo ukryl a několik dní po útoku se svěřil pracovnici charity, která poté zalarmovala policii.

Zahradníkovi za loňskou vraždu hrozilo 15 až 20 let nebo výjimečný trest. Krajský soud mu vyměřil 17 let, což potvrdil také odvolací Vrchní soud v Olomouci. Trest označil za přiměřený, zohledňující i brutalitu útoku.

Tragédie se stala loni v březnu na periferii města v Holické ulici na oploceném pozemku, kde Zahradník žil ve své maringotce. Na muže, se kterým byl předtím propuštěn ze záchytné stanice, zaútočil pěstmi, kopanci a také po něm dupal a bil ho tyčí.

Brutální útok

Způsobil mu rozsáhlá zranění včetně tříštivé zlomeniny čelisti, poranění lebky a zhmožděnin. Muž se podle znalců aktivně bránil, zažíval bolest i psychické utrpění, nakonec se udusil vlastní krví.

Zahradník u soudu uvedl, že si okolnosti činu nepamatuje, údajně byl pod vlivem léků. Vraždu nakonec popřel s tím, že se pouze porvali. Podle pravomocného verdiktu je však Zahradník jediným možným pachatelem.

Zahradník měl 22 záznamů v trestním rejstříku. Soud mu kvůli ochraně společnosti nařídil i zabezpečovací detenci.

ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.