130 let

Na teplárny čekají těžké roky. Dochází hnědé uhlí

Česko

PRAHA Těžké období čeká majitele i zákazníky tepláren závislých na severočeském hnědém uhlí. V průběhu let 2012 a 2013 budou muset volit mezi zdražením a ukončením činnosti. Řadě tepláren totiž skončí smlouvy na odběr uhlí od skupiny Czech Coal a od Sokolovské uhelné. Novou získají jen v případě, že přistoupí na razantní navýšení ceny paliva. Neoficiálně se mluví až o dvojnásobném růstu cen do tří let.

Teplo z centrálního zdroje odebírá okolo 1,6 milionu českých domácností, z nichž přibližně jeden milion je napojen na uhelné teplárny. Právě ty budou muset zdražit o desítky procent.

Teplárenské sdružení lobbuje za to, aby stát začal cenu hnědého uhlí pro teplárny regulovat. Během následujících tří let skončí smlouvy o dodávkách hnědého uhlí do tepláren v Příbrami, Žďáru nad Sázavou a také do elektrárny Mělník I, která vytápí přibližně polovinu Prahy.

Dlouhodobou smlouvu o nákupu uhlí v současnosti nemá ani Plzeňská teplárenská. Elektrárny Opatovice, které vyrábějí teplo pro Hradec Králové, Pardubice a Chrudim, mají zajištěné dodávky jen do konce roku 2015.

Zákazníci uvedených tepláren se musí připravit na to, že teplo zdraží. Na přechod k zemnímu plynu nebo černému uhlí již mnoho času nezbývá a dopad na ceny by byl možná ještě vyšší.

V některých městech může vše skončit i rozpadem teplárenských sítí. Zákazníci se odpojí a pořídí si vlastní kotelnu - nejčastěji na plyn. Některé společnosti již cítí svou příležitost. Například ČEZ je během pěti let připraven investovat 4,5 miliardy korun do nákupu a provozování plynových kogeneračních jednotek, tedy menších zdrojů na výrobu elektrické a tepelné energie. Ty lze umístit přímo v místě spotřeby, tedy v například v panelovém domě, nákupním centru nebo průmyslovém podniku.

Právě expanze v teplárenství patří mezi hlavní priority Skupiny ČEZ. Ta díky výměně aktiv se skupinou EPH získá teplárenské rozvody v Mostě a Litvínově. V nejbližších letech chce ČEZ začít dodávat teplo také z jaderných elektráren -z dukovanské do Brna a z temelínské do Českých Budějovic. Dalším krokem má být zásobování východní poloviny Prahy teplem z připravované paroplynové elektrárny u Mělníka.

Uhelné teplárny a výtopny však nebudou tížit jen zvyšující se ceny hnědého uhlí. Nemálo starostí jim způsobí také zdanění (a od roku 2013 zpoplatnění) emisních povolenek a později též nové limity emisí prachových částic, oxidu siřičitého a oxidů dusíku, které postupně od roku 2016 zavedou všechny členské země Evropské unie.

***

Teplo z Polska?

Neobvyklé řešení zvažují vedení měst Liberec a Jablonec nad Nisou. Šéfové uhelné elektrárny u polského Turówa, která se nachází kousek za hranicemi, nabízejí dodávky tepla pro města na Liberecku. Nabídka vyvolala značný zájem, neboť ceny tepla v Liberci i Jablonci patří mezi nejvyšší v Česku. Dodávky tepla z Polska mají být až o polovinu levnější. Před zahájením dodávek však bude nutné vybudovat teplovodní vedení zhruba za miliardu korun a investovat do rozvodů ve městech. Závazná dohoda zatím nebyla uzavřena.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás