130 let

Nejčastěji se padělají pětistovky

Česko

Penězokazi vyrábí falešné koruny o samotě na inkoustové tiskárně. Padělatelské gangy jsou výjimkou

PRAHA Tři roky se dvaačtyřicetileté ženě z Kladenska dařilo padělat pětistovky, tisícovky, a dokonce i pětitisícovky. Vyráběla je na počítači a v tiskárně. A byla mimořádně „šikovná“. Padělkům nechyběly žádné ochranné znaky. Vloni v létě spadla klec. Policisté v domě ženy objevili bankovky v hodnotě 1,5 milionu korun a další desítky falzifikátů připravených v arších k dokončení.

Právě padělatelé – jedinci v Česku převládají. Málokdy jde o organizované gangy. Často jsou mezi nimi i studenti a důchodci, kteří si tak chtějí přilepšit.

Česká národní banka podle čerstvých statistik vloni odhalila 4986 bankovek a mincí české měny v hodnotě 4,8 milionu korun. Jde o nejvíce za poslední čtyři roky. Nejčastěji se padělaly pětistovky a tisícovky. Tyto hodnoty má každá šestá zadržená bankovka. Důvod je jednoduchý: bankovky menší částky se tolik nevyplatí a dvou nebo pětitisícovky jsou zase příliš nápadné.

Podle člena bankovní rady České národní banky Pavla Řežábka není těžké padělky odhalit. V drtivé většině případů totiž pachatelé používají inkoustovou tiskárnu. Minimálně pak barevnou kopírku, na které se dají vyrobit i zdařilejší falzifikáty. Padělaných eur ubylo Zatímco počet odhalených falešných bankovek české měny vzrostl, padělky cizích měn klesly. Celkem jich bylo zadrženo 1543 kusů, předloni to bylo 3190.

Výrazně se snížil zejména počet padělků eur. V roce 2009 jich bylo zachyceno 2766, loni jen 799 kusů. „Nejenže u nás klesl turistický ruch, ale také je to dáno tím, že lidé cizí měnu více kontrolují,“ míní Jan Noga z celorepublikové kriminálky. Vloni se v Česku objevily zejména stoeurové falešné bankovky. A to hlavně v obchodních řetězcích a benzinkách. Po několikaměsíčním pátrání policie zadržela letos v lednu dva pachatele. Pětatřicetiletý Němec a třicetiletý Rus měli ve více než dvou stech případů v Česku uvést do oběhu falešné stoeurové bankovky. Zadržení cizinci si počínali velmi profesionálně. „Za falešné bankovky nakupovali drobné zboží nízké hodnoty. Hotovost, kterou jim obchodník vrátil v české měně, pak již oficiálně v bankách směňovali zpět za eura,“ popsal mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Aktuálně policii trápí padělané dolary. Jsou od pravých téměř k nerozeznání. „V dolarech byly v ČR zadrženy dokonce čtyři velmi nebezpečné padělky. Dolar je sofistikovaněji padělán než eura,“ uvedl Řežábek. Vloni bylo zadrženo 611 kusů, předloni to bylo 217.

***

Falešná bankovka v peněžence

* Pokud si někdo nevšimne padělku v peněžence a bude s ním chtít platit třeba v obchodě, čekají ho komplikace. „Takový člověk musí jít k výslechu na policii.

Tam vypoví, kde k falešné bankovce asi mohl přijít,“ popisuje člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek.

* Pokud má někdo podezření, že má padělek, měl by peníze odevzdat v některé z bank, na policii nebo v ČNB. „Na základě oznámení je s občanem sepsán protokol a daná bankovka jde k posouzení do České národní banky,“ uvedl Řežábek.

* Když se prokáže, že nejde o padělek, dostane člověk peníze zpátky. Bude-li bankovka falešná, tak ne. „Abychom bránili padělání peněz, není možné vyplatit náhradu,“ tvrdí Řežábek. Jedinou možností, jak dostat peníze zpět, je soud. Člověk se musí soudit o náhradu škody s tím, kdo mu padělek dal.

Podezřelí mladíci s pětisetkorunami u baru * Jiný případ je, když se policii podaří prokázat úmysl. Potom pachateli hrozí až deset let vězení. Takový případ se odehrál o víkendu v jednom ze zlínských klubů, kdy se osmnáctiletý a o dva roky mladší hoch pokusili zaplatit útratu třemi falzifikáty pětisetkoruny. Barman však padělek rozeznal a oznámil věc policii. Policie mladíky podezřívá z trestného činu padělání a pozměnění peněz. Staršímu chlapci hrozí až osm let vězení, jeho kamarádovi až čtyři roky.

Jak rozpoznat falešnou bankovku?

* Při zběžném pohledu by měl člověk především zkontrolovat, zda má bankovka správnou velikost, barvu a kvalitu papíru. Na zfalšovaných bankovkách také často chybí vodoznak.

Graf

Padělatelé loni zfalšovali české bankovky celkem za 4,84 milionu korun, předloni to bylo zhruba za 5,1 milionu korun.

Počet pozměněných a padělaných bankovek a mincí v letech 2000 - 2010

V Česku se v roce 2010 objevil jeden padělek na 70 216 bankovek v oběhu, v EU jeden padělek připadal na 16 691 bankovek.

V roce 2009 bylo zachyceno 2766 padělků bankovek v eurech, loni to bylo 799 kusů.

Padělaných a pozměněných dolarových bankovek bylo loni zadrženo 611 kusů, předloni 217.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás