Největší favorité havarovali

Japonská rallye: Po výpadku Grönholma a Loeba se z vítězství radoval finský pilot

OBIHIRO Finský pilot Mikko Hirvonen vyhrál při výpadcích hlavních favoritů Japonskou rallye a potřetí v kariéře se včera radoval z vítězství v mistrovství světa.

Třetí muž průběžné klasifikace za volantem fordu porazil o 37 sekund Španěla Daniho Sorda v citroënu. Třetí skončil v soukromém Fordu Focus Henning Solberg z Norska, jenž bronzové umístění vybojoval potřetí v kariéře.

V čele pořadí MS je nadále se čtyřbodovým náskokem Fin Marcus Grönholm, který v Japonsku havaroval stejně jako jeho největší soupeř a obhájce titulu Sébastien Loeb z Francie. Do konce seriálu se uskuteční ještě Irská a Britská rallye, ta první proběhne za tři týdny, šampionát vyvrcholí o prvním prosincovém víkendu.

Vítěz: Hodně to klouzalo Sedmadvacetiletý Hirvonen se na ostrově Hokkaidó ujal vedení už v pátek po šesté z celkem 27 rychlostních zkoušek. V sobotu získal po haváriích Loeba a průběžně třetího Fina Jari-Mattiho Latvaly dostatečný náskok a druhý letošní triumf si v závěrečném dnu bezpečně ohlídal.

Do poslední etapy šel s výhodou 38 sekund před Sordem, který neměl šanci ztrátu zlikvidovat ani díky dvěma triumfům v rychlostních zkouškách. Henning Solberg ztratil na vedoucí dvojici přes čtyři a půl minuty.

„Byl to strašně náročný víkend, tvrdě vybojované vítězství. Hodně to klouzalo, takže se člověk musel každou sekundu naplno soustředit. Sebemenší chyba mohla znamenat konec,“ uvedl Hirvonen, který loni vyhrál v Austrálii a letos v Norsku. Grönholm vypadl z boje o body už v pátek havárií ve čtvrtém testu, v sobotu jej napodobil Loeb, který se sice do poslední etapy vrátil s penalizací na start a ještě vyhrál čtyři erzety, ale nakonec stejně kvůli technickým problémům z rallye těsně před koncem odstoupil. Svou nehodu připsal Loeb chybnému zápisu v itineráři navigátora Daniela Eleny.

„Proto jsme najeli do pravé zatáčky příliš rychle a vylítli z trati,“ uvedl zklamaný Loeb. „Do závodu jsme se vrátili, abychom se co nejlépe připravili na závěrečnou rallye ve Walesu, kde budou podobné podmínky,“ dodal Francouz.

***

Výsledky: 1. Hirvonen (Fin./Ford) 3:23:57,6, 2. Sordo (Šp./Citroën) -37,4, 3. H. Solberg (Nor./Ford) -4:33,7, 4. Wilson (Brit./Ford) -6:37,9, 5. Companc (Arg./Ford) -6:40,4, 6. Stohl (Rak./Citroën) -7:04,3, 7. Villagra (Arg./Ford) -11:15,3, 8. Pozzo (Arg./Mitsubishi) -20:40,1, 9. Araujo (Portug./Mitsubishi) -21:53,0, 10. Kuzaj (Pol./Subaru) -24:13,5. Pořadí MS (po 14 ze 16 závodů): 1. Grönholm (Fin./Ford) 104 bodů, 2. Loeb (Fr./Citroën) 100, 3. Hirvonen 84, 4. Sordo 53, 5. P. Solberg (Nor./Subaru) 38, 6. H. Solberg 34, ...11. KOPECKÝ (Škoda) 10. Pohár konstruktérů: 1. BP-Ford 189, 2. Citroën 155, 3. Subaru 73, 4. Stobart Ford 71, 5. Kronos Citroën 43, 6. Munchi's Ford 14.