130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nová pravidla přehledně: očkovaní přijdou o část výhod, změní se význam antigenních a PCR testů

Česko
  •   5:00
Protože varianta omikron kvůli své vysoké nakažlivosti provádí kobercový nálet, mění se s úterkem pravidla pro nemocné covidem-19 a jejich rizikové kontakty. Cílem je, aby pracoviště nezela prázdnotou, ale zároveň se nákaza nebezpečně nešířila. Lidovky.cz přinášejí praktický přehled, jak je to nyní s pravidly.

1. Kdo musí nastoupit do izolace?

Pojmy izolace a karanténa se často pletou, ale vztahují se k různým lidem. Do izolace se odebírají jedinci, kterým test potvrdil, že jsou pozitivní, tedy kteří jsou prokazatelně nakažení.

2. Kdo musí nastoupit do karantény?

Karanténa se vztahuje na osoby, které měly rizikový kontakt s člověkem, jenž je prokazatelně nakažený covidem, což má stvrzeno testem. Za rizikový kontakt se počítá každé nezarouškované setkání uvnitř, venku jsou to ta, kde absentovala rouška, trvalo to déle než patnáct minut a vzdálenost byla menší než půl druhého metru.

Do karantény odešle jedince buď telefonát hygieny, ta se ozve, jestliže nakažený nahlásil svoje rizikové kontakty, každopádně by se tam měl každý, kdo ví, že byl nablízku nemocnému s covidem, odebrat sám, hned a dobrovolně.

Povinnost nastoupit karanténu se vztahuje také na pracovníky, u nichž pozitivitu zachytil antigen provedený zaměstnavatelem: od pondělí 17. ledna bude testování ve firmách povinností, dvakrát týdně.

3. Je rozdíl mezi antigenním a PCR testem?

Antigenní test s pozitivním výsledkem pošle bezpříznakového člověka do karantény. V ní musí setrvat, leda by se jí zbavil negativním PCR testem. Stvrzení výsledku pozitivního antigenního testu spolehlivější metodou PCR už není bezpodmínečně vyžadováno, ale pokud chce někdo dosíci certifikátu o prodělání nemoci, který ho na půl roku opravňuje k přístupu ke službám, potřebuje na to pozitivní PCR test.

Pozitivní PCR test automaticky znamená izolaci, jedná se o věrohodný doklad, že v těle koluje koronavirus.

4. Liší se pravidla pro očkované a neočkované?

Zatím ano, změna se blíží. Do pondělí 17. ledna nemusejí očkovaní do karantény, zažili-li blízké setkání covidového druhu. Od 17. ledna si v tomhle budou všichni rovni. Je to proto, že omikron, který už nabyl dominance, má násobně vyšší nakažlivost než odeznívající delta, vakcína „majitele“ chrání před těžkým průběhem, ale nakažený a nakažlivý může být úplně stejně jako neočkovaný. V případě pozitivního výsledku testu musí do izolace každý, na tom se nic nemění.

5. Liší se pravidla pro ty, kdo nemoc prodělali?

Platí to, co u očkovaných. Do karantény musejí po rizikovém kontaktu i jedinci, jimž běží půlrok od nákazy covidem, až od 17. ledna. Oni i očkovaní se taky budou testovat v zaměstnání, až to 17. ledna nastoupí coby povinnost.

Pracovní karanténa má platit jen do pozitivního PCR testu, řekl Rakušan

6. Kdy můžu opustit izolaci?

Izolace nově trvá pět dnů, nikoli dva týdny, jako tomu bylo doposud. Pokud nakaženému i po uplynutí této doby přetrvávají příznaky, musí zatelefonovat svému praktickému lékaři. Ten na základě popsaných symptomů vyhodnotí, jestli už jde o zanedbatelný jev a izolace končí, nebo ji raději prodlouží. Jestliže nakažený žádné příznaky nemá nebo mu stihly za pět dnů odeznít, izolace končí uplynutím pátého dne, včetně: lhůta se počítá vždycky od provedení testu. Za zjištěné porušení izolace hrozí až třímilionová pokuta. Dalších pět dnů po opuštění izolace musí dotyčný nosit respirátor, kdykoli opustí domov.

7. Kdy můžu opustit karanténu?

Z karantény lze nově odejít po pěti dnech, lhůta se počítá od chvíle, kdy se člověk dozvěděl, že měl rizikový kontakt. Dá se ukončit kdykoli dříve negativním výsledkem PCR testu – jestli ho jedinec v karanténě absolvuje, to je na něm. Pokud se člověku objeví příznaky v oné pětidenní lhůtě, musí zavolat svému praktickému lékaři, který mu vystaví žádanku na PCR, pak už to otázkou dobrovolnosti není.

Negativní výsledek karanténu ukončuje, pozitivní ji promění v izolaci a o dalších pět dnů protáhne, minimálně, opět záleží na odeznění příznaků. Dokud přetrvávají, mělo by trvat i sociální odloučení, ale po pěti dnech už vyhláška spoléhá na dobrou vůli každého izolovaného a karanténovaného. Dalších pět dnů po opuštění karantény musí dotyčný nosit respirátor, kdykoli opustí domov.

8. Platí nová pravidla zpětně?

Ne. Týkají se jenom těch, kdo test nebo rizikový kontakt podstoupí od úterý dál. Na ty, kdo byli na testu v pondělí a dříve, případně byli v pondělí a dříve odesláni do karantény, se vztahují ještě stará pravidla. To znamená dvoutýdenní izolaci a desetidenní karanténu, již lze ukončit po sedmi dnech negativním PCR testem (přičemž pozitivní výsledek vyvolá změnu režimu v izolaci).

9. Smím vycházet z domova?

Jen v neodkladných případech a vždy s respirátorem. Lidé v izolaci či karanténě mohou vyjít ven, jestliže to jinak udělat nejde – jdou k lékaři, nemá jim kdo jiný obstarat nákup, musejí vyvenčit psa. V každém takovém případě musejí mít dotyční respirátor, dbát na to, aby se k ostatním lidem moc nepřibližovali a kontakt s nimi minimalizovali i časově, čeho se dotknou, měli by dezinfikovat.

10. Kolik testů lze podstoupit bezplatně?

Doposud měli očkovaní nárok na dva státem hrazené PCR testy měsíčně, od pondělí 17. ledna se počet zvedá na pět. To proto, že se počítá s vyšším výskytem rizikových kontaktů a jenom PCR, na rozdíl od antigenu, poskytuje jistotu. Pěti porce se vztahuje i na rozočkované (není třeba mít dokončené dvoudávkové schéma, aby nárok vznikl) a na neočkované nezletilé. Neočkovaní dospělí musejí za PCR test platit, pokud jim na něj nevypíše žádanku jejich lékař nebo hygienická stanice. Antigenní testy pojišťovny neproplácejí, dají se ve své „rychlopodobě“ sehnat v lékárnách nebo obchodních domech, ty jsou na domácí použití, provádějí je i odběrová centra, cena činí přibližně dvě stovky. Případně člověk obdrží antigenní test od svého zaměstnavatele, některá pracoviště to dělají dlouhodobě a dobrovolně, zbylá se přidají povinně od 17. ledna.

Autor: Kateřina Surmanová
  • Vybrali jsme pro Vás