130 let

Nový kosmický závod? Možná ano, ale v Asii

Česko

Pokud Američané radikálně nezmění kurz, nelze očekávat, že se na Měsíc vrátí dřív než ve druhé polovině 20. let. Jak zareagují ostatní velmoci? Vybičuje je tento fakt k horečné činnosti, nebo je naopak ukolíbá? U Rusů se nedá předpokládat, že by měli dostatek finančních prostředků, aby se na Měsíc vydali sami.

„Nedá se vyloučit spolupráce s Američany, i když ti se možná do jisté míry poučili z osudu Mezinárodní kosmické stanice. Pokud by to nastalo, určitě by si USA pohlídaly, aby se na projektu všichni partneři podíleli už od začátku. Při stavbě stanice naskakovali Rusové do rozjetého vlaku, z čehož pramenila řada technických potíží. Zatím ale takový plán není na pořadu dne,“ říká Antonín Vítek, expert na kosmonautiku z Akademie věd ČR.

Čína zatím podle jeho slov razí strategii nic neuspěchat a o svých dlouhodobých plánech nahlas příliš nemluví. „S Měsícem je potíž v tom, že kdokoliv tam v budoucnu poletí, bude až druhý,“ podotýká Antonín Vítek. Přesto připouští, že se Čína do druhého kola závodu o tento kosmický cíl zapojí. Zatím vyslala svoji první bezpilotní sondu k Měsíci a další připravuje.

Soupeřem ovšem tentokrát nebude Amerika, nýbrž Indie. Ani ta ale zatím s konkrétním plánem nepřišla. Prohlášení zástupců Indické kosmické agentury ISRO jsou velice mlhavá. Faktem zůstává, že Indie vloni také vyslala k Měsíci vědeckou družici a už plánuje další, která má přistát na lunárním povrchu.

„V pilotované kosmonautice má Čína sice náskok, protože na rozdíl od Indie už vlastními silami vynesla člověka na oběžnou dráhu. Indie ale má zase výhodu v tom, že se může poučit z pozitivních i negativních zkušeností svých předchůdců,“ odhaduje Antonín Vítek.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás