130 let

Odkdy má rok 365 dní?

Česko

ZJISTILI JSME ZA VÁS

Týden má sedm dní, den má dvacet čtyři hodin, hodina šedesát minut. To jsou věci, které bereme tak, jak jsou, a většina z nás se nad touto skutečností ani nepozastavuje. Stejnou samozřejmostí je pro nás to, že rok má 365 dní. Odkdy to však platí? Na nelehkou otázku odpovídá Petr Kubala, vedoucí redaktor serveru Astro.cz.

„Roku 45 př. n. l. zavedl římský vojevůdce Julius Caesar nový kalendář, který dostal jeho jméno. Juliánský kalendář byl nástupcem starořímského kalendáře a zavedl přesnější pravidla. Délka roku byla na základě tehdejších astronomických znalostí stanovena na 365 dní a každý čtvrtý rok byl o den delší (přestupný rok),“ říká Kubala a dodává: „Tropický rok, tedy trvání jednoho cyklu ročních období, ale netrvá 365,25 dne, nýbrž 365,2422 dne. Nepřesnost juliánského kalendáře zapříčinila jeho postupné opožďování vůči okamžikům, kdy nastávala rovnodennost (den je stejně dlouhý jako noc, tedy dvanáct hodin) a slunovrat (Slunce má vůči světovému rovníku největší deklinaci v případě letního slunovratu, nejmenší v případě zimního slunovratu). V 16. století tvořilo toto zpoždění už 10 dní a to pro církev bylo neúnosné. Bula papeže Řehoře XIII. vypustila v říjnu roku 1582 celých 10 dní a zavedla další zpřesňující pravidla. Tak například každý poslední rok století je přestupný pouze tehdy, je-li dělitelný číslem 400. Reformovaný gregoriánský kalendář používáme dodnes. Rozdíl mezi juliánským a gregoriánským kalendářem je dnes už 13 dní. Juliánský kalendář stále používá pravoslavná církev. Proto je rozdíl v termínu mezi našimi a ruskými Vánocemi necelé dva týdny. Kalendář s rokem o 365 dnech nacházíme také ve starém Egyptě.“

Astroložka Blanka Vojáčková vysvětluje téma z astrologického hlediska a říká: „Astrologie vychází z tropického roku. (To je doba, kdy Země oběhne jednou kolem Slunce - měří se od okamžiku jarní rovnodennosti (zdánlivého průchodu Slunce jarním bodem). Je to bod na ekliptice - začátek znamení Berana (připadá většinou na 20. nebo 21. březen.) Ekliptika se rozdělí na 12 stejných dílů - ty pak představují 12 znamení zodiaku -, které však nemají nic společného s 12 kalendářními měsíci.“

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás