130 let

Po dvou letech na střední můstek

Česko

Čeští skokani na lyžích odletěli na MS v Oslu, nejzkušenější z nich, Jakub Janda, věří ve šťastnou sedmičku

PRAHA Nejúspěšnější český skokan na lyžích poolympijské sezony Roman Koudelka bloumal před odletem na světový šampionát v Oslu po hřbitovech a zapaloval svíčky, bývalý vítěz Světového poháru Jakub Janda zase polykal den před cestou brufeny, protože ho trápila migréna.

Již za tři dny rozehrají skokani na bájném Holmenkollenu, pýše severského lyžování vysoko nad Oslem, hru o medaile.

Na pořadu je kvalifikace na středním můstku.

Málokdo přitom tuší, proč se stále mluví o středním můstku, když na žádném malém už světová elita dávno neskáče.

Ona totiž už nezávodí ani na středním. Tedy s výjimkou světových šampionátů a olympijských her. Takže pouze jednou za dva roky si nejlepší z nejlepších připomenou již takřka zapomenutý pocit nikoliv z létání, nýbrž ze skákání. Tradice zatím nezmírá „Mně připadá krásné, že se tahle tradice, byť už jen velmi zřídka, pořád dodržuje,“ myslí si dvaatřicetiletý Jakub Janda. „Když jsem začínal ve svěťáku, polovina závodů se odehrála ještě na středních můstcích,“ vrátil se časem do skokanského baroka.

Potíže se středním můstkem nemá ani Roman Koudelka. „Je to už taková lidová tradice, jeden závod za dva roky,“ usmíval se. „Doufám, že tyhle můstky pořád ještě jistou budoucnost před sebou mají. Vyhovují mi totiž asi víc než ty velké. Pořád se mi zlepšuje odraz, což právě na středních můstcích hraje ještě důležitější roli než na ostatních,“ soudí.

Bohaté zkušenosti se středními můstky má i Jan Matura (31 let). Skokan, jenž v situaci, kdy ho v Dukle Liberec vyškrtli z výplatních listin, znovu naplno zatrénoval a některými výtečnými výkony překvapil v sezoně možná i sám sebe a zároveň si znovu zajistil placené zaměstnání.

„Pro diváka asi tyhle závody příliš atraktivní nejsou, ale pro nás je dobře, že se na nich občas skáče. Nabízí se nám totiž aspoň další možnost na slušné umístění,“ povídá. Koudelka, jenž se letos prodral ve Světovém poháru už i na stupně vítězů, si prý vůbec neláme hlavu tím, že po výtečných výkonech přišel závan rozladění při letech na největším můstku světa ve Vikersundu. „Aspoň jsem se ještě víc zakousl do tréninku. Až jsem z toho dostal svalovku, takže teď skoro nemůžu chodit,“ smál se. A jaké rituály absolvoval před odletem? Pokaždé obejdu hřbitovy a zapálím tam svíčky,“ připomněl svůj zvyk. „Letos taky. Proto odlétám s dobrým pocitem. Na Holmenkollenu se dá čekat i tradičně báječná atmosféra, takže teď nezbývá než čekat, kam mě tam třeba i vítr při závodech dohodí...“ Janda včera vstával ve Frenštátě pod Radhoštěm už ve čtyři hodiny ráno, aby mu náhodou neuletělo letadlo. „Navíc jsem v pondělí byl rád, že vůbec žiju,“ vykládal s nadsázkou. „Problémy s krční páteří občas vyvolají migrénu, zabral až třetí brufen...“

Janda vyráží již na své sedmé mistrovství světa a tvrdí, že i vzhledem k proměnlivému větru na Holmenkollenu se při závodech může stát cokoliv.

„Nechci tipovat, jak dopadnu, ale faktem je, že zmíněná sedmička je moje šťastné číslo...“

***

Jak Češi závodili na středním můstku

* Zimní olympijské hry – 2010 Vancouver: 12. Koudelka, 14. Janda, 21. Hájek, 38. Hlava 2006 – Turín: 13. Janda, 21. Matura, 36. Mazoch, 38. Sedlák 2002 – Salt Lake City: 35. Mazoch, 39. Janda, 47. Matura, 50. Doležal * Mistrovství světa – 2009 Liberec: 9. Koudelka, 20. Hlava, 31. Vaculík, 33. Janda 2007 – Sapporo: 18. Janda, 25. Koudelka, 36. Hájek, 50. Vaculík 2005 – Oberstdorf: 2. Janda, 23. Matura, 28. Mazoch Nominace pro mistrovství světa v Oslu: Jakub Janda, Lukáš Hlava, Roman Koudelka, Jan Matura, Borek Sedlák. K závodu může trenér David Jiroutek postavit vždy pouze kvarteto závodníků. Jeden z této pětice do páteční kvalifikace na středním můstku HS 106 tedy nezasáhne. O tom, na koho černý Petr padne, trenér ještě nerozhodl.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás