130 let

Do Bečvy unikly neznámé látky už dříve. | foto: ČTK

Policie v případu otrávené Bečvy stále čeká na znalecký posudek, ten by měl být odevzdán do neděle

Česko
  •   15:11
Vsetín - Policie stále čeká na znalecký posudek týkající se zářijové otravy řeky Bečvy. Podle dřívějšího vyjádření znalce Jiřího Klicpery by prodloužený termín pro jeho odevzdání měl skončit v neděli. Kriminalisté případ nadále prověřují, sdělila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Kontroly ve firmách Deza a Energoaqua neskončily, uvedl Holiš. O otravě Bečvy chce brzy informovat

„Na znalecký posudek stále čekáme, z naší strany nebyla lhůta na vypracování ohraničena. Případ je stále v šetření a v tuto chvíli nejsou žádné nové informace, které bychom mohli veřejnosti sdělit,“ uvedla Javorková. S žádostí o vyjádření se odpoledne pokoušela telefonicky kontaktovat také Klicperu, jeho mobilní telefon však byl nedostupný.

Na snímku z 19. ledna 2021 je soutok Bečvy (vpravo) a Moravy mezi Troubkami a...
Řeka Bečva.

Znalec na začátku února v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza. O několik dní dříve v on-line debatě expertů Klicpera také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. Policie po jeho televizním vystoupení uvedla, že znalce nezbavila mlčenlivosti, což tehdy potvrdil i Klicpera.

„Řekli jsme, že vystoupení znalce v médiích vyhodnocujeme, a v současné chvíli toto téma ponecháme bez komentáře,“ uvedla Javorková.

Stále podle ní platí, že policie ekologickou havárii prověřuje pro podezření z trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Pachateli hrozí až šestiměsíční vězení nebo zákaz činnosti.

Policii překvapilo vyjádření o známém viníkovi otravy Bečvy. Znalec nebyl zbaven mlčenlivosti

Původní lhůta pro vypracování posudku skončila 20. prosince. Podle dřívějšího Klicperova vyjádření nebylo možné v takovém čase posudek vyhotovit a termín se prodloužil do konce února. Podle Klicpery lze termín opět prodloužit, bude-li třeba. „Obvykle se posudky na takové havárky dělají nejméně šest měsíců,“ řekl začátkem února Klicpera.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Autor: ČTK