Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie vyšetřuje napadení muslima v Praze. Přítele české aktivistky někdo bodl do břicha

Kriminalisté sbírají důkazy na místě činu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kriminalisté sbírají důkazy na místě činu - ilustrační foto | foto: David PortMAFRA

PRAHA Pražská policie se zabývá případem napadení nožem, ke kterému došlo v sobotu ráno v Praze. Server Lidovky.cz zjistil, že obětí útoku je muž středního věku a islámského vyznání, původem z ruského Kavkazu. Podle jeho přítelkyně útoku předcházelo několik výhrůžek. Napadenému například někdo před časem nasprejoval na auto symbol hákového kříže.

Aktivistka E. Z. (její totožnost redakce serveru Lidovky.cz zná) serveru potvrdila, že v sobotu ráno byl v Praze napaden její přítel I. T.

Přítelkyně napadeného řekla, že si na něj útočníci počkali, když si šel zaběhat. Incident naštěstí neskončil tragicky, napadený ale musel být s bodným poraněním v oblasti břicha hospitalizován. Z nemocnice byl ale již propuštěn. Podle aktivistky útočili dva muži, kteří měli tetování a byli holohlaví. Útočníci měli dlouhý nůž, I.T. se dokázal ráně částečně vyhnout, tvrdí jeho přítelkyně.

„Mohu potvrdit, že pražská policie prověřuje okolnosti sobotního napadení jedenačtyřicetiletého muže ve Vršovicích. Muž skončil s bodným poraněním v nemocnici, ale s ohledem na skutečnost, že je vyšetřování v samém počátku, nemůžeme sdělit nic bližšího,“ řekla serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Andrea Zoulová. O tom, co mohlo být motivem činu, tak zatím policie odmítla spekulovat. Policie vyhodnocuje kamerové záznamy.

Podle zdroje serveru iDnes.cz muži při útoku na I. T. křičeli slova, která naznačují, že motivem bylo náboženské vyznání muže.

Podle přítelkyně napadeného útoku předcházelo několik událostí. Oba jsou totiž činní v oblasti pomáhání uprchlíků a byli již oběťmi různých výhrůžek. Minulý týden například poškozenému neznámí útočníci nastříkali na auto hákový kříž. Další dva muži se jej pak údajně pokusili vyhledat v jedné z pražských modliteben. „V pomoci uprchlíkům jsme ‚známé persóny‘ a chodí výhrůžky nám oběma. A muslimové tady se bojí jakékoliv veřejné pozornosti, bojí se, že naštvou většinu,“ říká E. Z.

Napadený je islámského vyznání. Má syrské občanství, původem je ale z ruského Kavkazu. V Česku žije již 14 let.

V Česku v posledních měsících roste napětí vůči muslimské komunitě. Na vině je uprchlická krize a s tím související strach veřejnosti. Průzkumy veřejného mínění nedávno ukázaly, že 60 procent Čechů je proti přijímání uprchlíků.

Podle posledního sčítání lidu žije v České republice oficiálně téměř 1500 muslimů, reálně jich je ale asi desetinásobně více.

,

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...