Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomáhala extremistovi? Bruniová tvrdí, že ne

Česko

ŘÍM/PRAHA Manželka francouzského prezidenta Carla Bruniová Sarkozyová má údajně prsty v tom, že Brazílie odmítá zrušit politický azyl Italovi Cesaremu Battistovi, jednomu z nejznámějších levicových extremistů 70. let.

Podle italského deníku La Stampa Bruniová využila svého vánočního pobytu v Brazílii k tomu, aby se u tamního prezidenta přimluvila proti vydání svého krajana Battistiho do rukou spravedlnosti.

Bruniová se však proti podobným tvrzením, která se rozšířila i v dalších médiích, včera ohradila v rozhovoru pro italskou televizní stanici RAI.

„Opravdu nevím, jak si někdo může myslet, že manželka prezidenta může o takové věci mluvit s prezidentem jiného státu,“ neskrývala Bruniová své překvapení.

„Nikdy bych se k něčemu podobnému neodvážila, protože to není moje ideologie, nikdy jsem se nepokoušela bránit Cesareho Battistu,“ citoval Bruniovou deník Le Figaro.

Jenže první dáma není ze sympatizování s levicovými radikály obviněna poprvé. Když Francie odmítla loni vydat bývalou členku Rudých brigád Marinu Petrellu, byla to právě Bruniová, kdo jí šel do nemocnice sdělit tu radostnou zprávu.

Battisti, který spáchal čtyři vraždy, uprchl v 80. letech z italského vězení. Později získal politický azyl ve Francii. Tehdejší prezident François Mitterrand totiž v roce 1985 slíbil ochranu všem italským levicovým extremistům, kteří se zřeknou násilí. V Paříži pak pokojně vedl rodinný život do doby, než se k moci dostala pravice. Utekl do Brazílie, kde byl v roce 2007 nalezen s pomocí francouzské policie. Loni získal v Brazílii status politického uprchlíka.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...