Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Potřebuji test na covid, mám si vzít roušku a vrátí mi CK případně peníze? 12 otázek a odpovědí o Tunisku

Kufry vám na pokoj vynesou hoteloví poslíčci, kteří je stihnou ještě během vašeho check-inu vydezinfikovat. foto: Dominik Stein

Původní zpráva
Hammamet - Tunisko je oblíbenou dovolenkovou destinací mnoha Čechů. Aktuálně je jedinou africkou zemí, kterou má Česko na svém cestovatelském semaforu označenou jako zelenou. Při návratu tedy není nutný negativní test na covid nebo karanténa. Redaktor serveru Lidovky.cz přímo z Tuniska popisuje, jak to v zemi aktuálně vypadá a která opatření zde platí.
  6:50

Tunisko bude vyžadovat negativní testy na covid. Češi tam ale dál mohou létat s cestovkami bez testů

Je nutný negativní test na covid při cestě do Tuniska?
Pokud se rozhodnete cestovat skupinově s cestovní kanceláří, tak vzhledem k výjimce, kterou Tunisané zavedli pro Čechy a Poláky, není. Postačí vyplnění kontaktního formuláře na palubě letadla, který následně odevzdáváte při příletu na letišti a dalšího, méně obsáhlého ve formátu A6, který dostanete až v cílové destinaci od tuniské strany a taktéž ho odevzdáte ještě před opuštěním letiště.

Turisté musí dodržovat bezpečnostní a hygienická nařízení, zúčastnit se mohou jen organizovaných zájezdů. Individuální program není možný.

Co když chci cestovat po své ose?
Pak se musíte nechat otestovat a negativní PCR test ne starší než 72 hodin předložit při vstupu do země. „Je to využitelné pro lidi, kteří tam jedou z nějakého byznysového důvodu, takže zkrátka nemají zbytí, pokud si chtějí vydělat. Pro organizovaný turismus by to byl problém, jsme za tu výjimku udělenou Čechům Tuniskem velmi rádi. Individuální cestovatelé nám jako kanceláři samozřejmě unikají, ale dovolím si odhadnout, že v nynější situaci jde o jednotky případů,“ uvedl pro server Lidovky.cz Ondřej Rušikvas, provozní ředitel CK Blue style. Pro tyto osoby platí také 14denní karanténa, po uplynutí 6 dnů pobytu v Tunisku mohou individuální turisté na své náklady podstoupit další PCR test. Pokud tento test bude negativní, nemusí již nadále v karanténě zůstávat.

„Povinnost nosit ochranu úst a nosu je obecně platná ve veřejných uzavřených...
Všudypřítomné je měření teploty digitálním teploměrem, které zabere několik...

Jak je to v zemi s nošením roušek?
„Povinnost nosit ochranu úst a nosu je obecně platná ve veřejných uzavřených prostorech, tedy především na různých nádražích, stanicích a v obchodních centrech. V hotelech a restauracích po vás nikdo roušku vyžadovat nebude. Naopak pro personál jsou samozřejmostí,“ uvedl pro server Lidovky.cz Mohamed Oussama Ben Yedder, ředitel Tuniského národního institutu pro Českou a Slovenskou republiku. Jako klient se tedy nemusíte obávat, že na vašich fotkách z dovolené vám nebude vidět do obličeje.

Vouchery byly dar od Boha. Tunisané se na Čechy moc těší, říká šéf cestovní kanceláře

Jak ovlivnil koronavirus podobu pláží a hotelů?
Na plážích jsou lehátka umístěna s většími rozestupy, aby dostála pravidlům sociálního distancu, nejde však o jasně vymezený model, jak tomu je například v Itálii, kde na plážích naleznete kůly v zemi či kruhy vymezující jakási pomyslná stanoviště. Pokud si navíc srazíte lehátka s vícero přáteli k sobě, nikdo vás peskovat nebude. V hotelu je pak na každém rohu k dispozici dávkovač dezinfekce, povinný je při užívání výtahu, kde se nevyhnete kontaktu s tlačítky. Před plaváním v bazénu se musíte osprchovat a to i s použitím mýdla, v bazénu pak udržovat odstup od ostatních.

Je epidemiologická situace v zemi vážná?
Není, Tunisko dle serveru Worldometers eviduje k 18. srpnu celkem 2185 potvrzených případů nákazy, z čehož se již více jak polovina lidí uzdravila. V důsledku nového koronaviru zde zemřelo 56 osob.

S jakými dalšími omezeními je potřeba počítat?
Při snídaních a obědech podávaných formou švédských stolů si z hygienických důvodů nemůžete chodit a nabírat jídlo sami, ale vždy vás obslouží personál. Kufry vám na pokoj vynesou poslíčci, kteří je stihnou ještě během vašeho check-inu vydezinfikovat. Všudypřítomné je taktéž měření teploty digitálním teploměrem, které zabere několik vteřin. Čeká vás na letišti a dále při vstupu do každého hotelu.

Co se stane, když mi naměří vyšší teplotu?
„Pokud by vaše teplota překročila 37,9, tak byste byli posláni na okamžik stranou a  po krátké chvíli znovu požádáni o podstoupení dalšího kontrolního měření. Díky vysokým teplotám se zkrátka může stát, že jste jen přehřátí. Tělesná teplota 38 stupňů je limit daný Sanitárním protokolem, který byl tuniskou vládou prezentován v červnu všem zemím, jejichž občané by mohli mít zájem o cestování na dovolenou do Tuniska. Pokud by vám vysoká teplota přetrvávala i nadále, byli byste ubytováni v rámci hotelu ve speciálním odděleném pokoji, který musí mít každý hotel vyčleněný. Personál by následně kontaktoval místní epidemiology, kteří by dále vyhodnotili situaci,“ uvedl Oussama z tuniského národního institutu.

„Kartágo musí být zničeno,“ říká jedna slavná věta z dob starověkého Říma. Dodnes zde opravdu nestojí z původního punského města téměř nic, na prostranství přeměněném v muzeum pod širým nebem se nacházejí pozůstatky římské kultury. Římané tu totiž posléze založili své vlastní obnovené Kartágo.

Když se situace v zemi změní a bude požadován test na covid, jak zareaguje cestovní kancelář?
„Kdyby jsme informace o změnách věděli s předstihem, bylo by to pro nás daleko lepší. Musíme informovat lidi, dostat to do cestovních pokynů, do všech materiálů, na web. Klienti nám začnou v jednu chvíli volat, to jsme si vyzkoušeli nedávno u Řecka, a když má CK na vyřízení požadavků velmi omezený, krátký čas, tak nastane zmatek a z toho následně plyne rozladěnost na obou stranách. Nejlepší je plánovat dopředu v horizontu 7-14 dnů, o co se víceméně snaží i české Ministerstvo zahraničních věcí. Vzhledem k tomu, že Lex Voucher, tedy zákon 185/2020 Sb., se vztahuje pouze na zájezdy do 31. srpna letošního roku, neměli bychom již zřejmě možnost využít nevrácení peněz ze strany CK. Nastávají tedy dvě klasické možnosti. Pro cestovatele se buď hledá destinace, která je svými parametry podobná té, do které měli odletět a jsou osloveni s nabídkou. Druhou variantou je pak vrácení peněz, jak to ukládá občanský zákoník,“ sdělil provozní ředitel CK Blue Style Rušikvas.

Jsem již vlastníkem voucheru. Mohu ho nyní využít k pobytu v Tunisku?
„Pochopitelně ano. Funguje to tak, že lidé mají finanční kredit a mohou ho využít do října 2021. Je to naprosto flexibilní, vyberou si kdy chtějí, kam chtějí a mohou to i opakovaně měnit,“ sdělil Ondřej Rušikvas.

Kolik lidí v Tunisku živí cestovní ruch?
Turismus se podílí na HDP země mezi 8-14 %, v tomto odvětví je zaměstnáno 400 až 800 tisíc osob, v závislosti na tom, jak úspěšná je sezóna, vyplývá z údajů na webových stránkách tuniského ministerstva pro turismus.

Sidi Bou Said leží nedaleko rozvalin historického Kartága asi 20 kilometrů od metropole Tunisu na severu země.

Tuniské městečko Sidi Bou Said vystavěné na skále nad mořem je zapsáno do seznamu památek světového dědictví UNESCO. Za svůj unikátní modrobílý nádech vděčí letovisko baronovi Rodolphu d´Erlanger. Ten se rozhodl, že kouzlo města je třeba uchovat pro další generace, skoupil všechny místní paláce a přesvědčil krále, aby vydal dekret, že se tady nesmí nic měnit. Příkaz stále platí a pokud by některý z obyvatelů zákon o modré a bílé porušil, nejen že by dostal pokutu, ale musel by mříže, plot či bránu opět přetřít.

Fungují hotely na sto procent, co se kapacit týče?
„V tuto chvíli je v celém Tunisku otevřeno 65 % všech hotelů a všechny mohou obsadit pouze 50 % své kapacity, aby bylo docíleno dostatečné bezpečnosti. Ale vzhledem ke zvyšující se poptávce - do celého Tuniska dorazilo již letos okolo 70 tisíc hostů z Evropy - může být některým ubytovacím zařízením dovoleno zvýšit obsazenost až na 75 %, pokud prokážou, že zvládají architektonicky zajistit správné epidemiologické podmínky,“ uvedl pro novináře na tiskovém brífinku tuniský ministr turismu a řemesel.

Stihnu dovolenou ještě v letošní sezóně? Jak často létá spoj z Prahy?
„Do Tuniska se nyní létá desetkrát týdně, osmkrát z Prahy a dvakrát z Brna. Je to kombinace Djerby a tuniské pevniny. Cena dovolené se pohybuje okolo 13 tisíc korun, proto si myslíme, že jde o alternativu vůči dražším destinacím jako Řecko,“ sdělil Rušikvas.

Noční pohled na přímořské letovisko Hammamet v Tunisku.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat