130 let

Pravost vína potvrdí SMS

Česko

Pověst vína Brunello di Montalcino utrpěla po padělatelském skandálu. Vinaři lákají své zákazníky zpět

ŘÍM Italští výrobci proslulého toskánského vína Brunello di Montalcino se snaží zlepšit svou pověst, která utrpěla po aféře s padělaným ročníkem 2003. Konsorcium vinařů umožňuje svým zákazníkům si prostřednictvím mobilního telefonu nebo internetu ověřit, že je jejich láhev pravá, napsala agentura Reuters.

„Nyní můžete poslat textovou zprávu, abyste získali informace o historii své lahve,“ řekl Stefano Campatelli, ředitel sdružení, které vyrábí toto zákazníky velice ceněné víno. Každá z lahví ročníku 2004 má kolem hrdla nebo přes korek červenou nálepku s třemi písmeny a osmi číslicemi.

Pokud si chce být majitel lahve jistý historií a pravostí svého vína, stačí, aby tento kód odeslal spolu s údaji o velikosti lahve na italské telefonní číslo 366 300 8880. „Zpět dostanete zprávu o výrobci, o počtu naplněných lahví, o historii lahve,“ vysvětlil Campatelli. Podobnou možnost nabízí i webová stránka vinařů www.consorziobrunellodimontalcino. it.

Víno Brunello di Montalcino DOCG smí být vyráběno výhradně z hroznů odrůdy Sangiovese, které byly vypěstované na území o rozloze 17 tisíc hektarů v toskánském Montalcinu. V roce 2008 však italské úřady odhalily některé vinaře, kteří použili pro ročník 2003 jiné odrůdy jako například Merlot nebo Cabernet Sauvignon.

Vyšetřování se zpočátku soustředilo na čtyři výrobce – Antinori, Argiano, Castello Banfi a Frescobaldi, kde byly objeveny stovky lahví falšovaného Brunella di Montalcino a připravené falešné etikety. Postupně však bylo vyšetřování rozšířeno o desítky dalších producentů a celkem finanční policie zabavila 600 tisíc lahví vína.

Prodej ročníku byl zastaven a deset vinic vláda zkonfiskovala. Nikdo však nebyl obviněn. Většina červeného vína přišla o prestižní značku Brunello di Montalcino a byla prodána jako Rosso di Montalcino, které stojí třetinu až polovinu toho, co jeho prestižnější příbuzný. V českých internetových obchodem se ceny nejlevnějšího Brunella di Montalcino DOCG pohybují kolem tisícikoruny, ale mohou se vyšplhat v závislosti na ročníku a výrobci až na několik tisíc. Naproti tomu Rosso di Montalcino lze pořídit za necelých 400 korun.

Aféra s falšováním Brunella di Montalcino měla pro italské výrobce nepříjemnou dohru i na zahraničních trzích. Po odhalení padělků začali američtí dovozci vyžadovat od italských úřadů potvrzení, že dovážené Brunello di Montalcino není falšované. Americký trh je přitom pro Italy klíčový a každoročně tam směřuje čtvrtina italské produkce. Není proto divu, že novinku s ověřováním pravosti pomocí SMS zprávy představil Campatelli na veletrhu Vino 2010 v New Yorku.

Autor: