7. února 2010 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Premiér Fischer bude jednat s odbory, chce zabránit stávce

Premiér Jan Fischer v Poslanecké sněmovně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer v Poslanecké sněmovně | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Premiér Jan Fischer v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že má v plánu se sejít s odbory. Cílem je podle něj vyjasnění vzájemných stanovisek ohledně nových pravidel danění benefitů. Premiér také potvrdil, že se o dalším postupu bude radit i s ministrem financí Eduardem Janotou.

Proti případným změnám kolem benefitů se zatím staví hlavně odbory z dopravy. V pátek nevyloučily, že kdykoli po 22. únoru může dopravu a řadu dalších odvětví českého hospodářství postihnout kvůli možnému zdanění benefitů stávka. "Nezastírám, že je to problém," řekl dnes premiér. Jedinou možností, jak tuto situaci zvrátit, je podle Fischera vrátit zákon do sněmovny k opětovnému posouzení.

Přijetí eura je podle Fischera žádoucí, ale plnění konvergenčního programu bude úkolem pro další vládu, která vzejde z květnových voleb. Ekonom Michal Mejstřík dodal, že klíčovým problémem není samotné datum přijetí eura, za klíčové považuje rozhodnutí budoucí vlády, která povedou ke splnění ekonomických kritérií.

Budoucí vláda by podle premiéra Fischera také měla v rámci úspor uvažovat o změně výplatního systému na ministerstvech. Platy ministerských úředníků by měly záviset na výkonu resortu. Opustit tabulkové platy doporučila již dříve také Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Fischer se současně domnívá, že nelze neustále přicházet se stále dalšími úspornými "balíčky". "Nemůže tu žít s festivalem balíčků," poznamenal premiér. Klíčový je podle něj hlavně dlouhodobější program, na který by jednotlivé vlády navazovaly.

Pecina na kandidátce ČSSD? Neobvyklé, říká Fischer
Případnou kandidaturu současných ministrů v květnových volbách považuje premiér za neobvyklou, ale neuvažuje o náhradě takových ministrů. "Že bych s tím neuměl úplně žít, že by někdo kandidoval, to zase ne," řekl doslova. Premiér tak odpověděl na dotaz týkající se kandidatury Martina Peciny za ČSSD, o které se nyní spekuluje.

"Pokud takovou nabídku dostanu od strany, která je mi blízká, což ČSSD bezpochyby je, tak o tom budu vážně uvažovat," prohlásil už v pátek v České televizi Pecina.

Jeho kandidaturu už ostře odmítla ODS, která by podobný krok podle svého předsedy Mirka Topolánka pokládala za porušení mezistranických dohod, uzavřených při sestavování úřednické vlády loni na jaře. Fischer dnes zdůraznil, že součástí této nepsané dohody nebyl.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...