130 let

Princ letěl za odpady i za vědou

Česko

Třetí den Charlese v ČR - Princ navštívil moravskou ekologickou vesnici a univerzitní kampus v Brně

Nejekologičtější vesnice a nejmodernější vysokoškolský kampus. Dvě hlavní zastávky včerejší cesty britského prince Charlese po České republice. BRNO/HOSTĚTÍN Je-li něčím vybaveno letadlo přepravující následníka britského trůnu, pak zřejmě službou čističe bot. Poté co si je v poledne zašpinil při procházení Hostětína v Bílých Karpatech, mu odpoledne v Brně zářily čistotou. V Hostětíně, označovaném za nejekologičtější vesnici v zemi, si prohlížel třeba čistírnu odpadních vod, v níž se o splašky starají kořeny rostlin. „Byl bezprostřední, etiketa šla stranou, s lidmi se i vyfotil,“ svěřila se jedna z účastnic.

Na řadu přišla místní slivovice, mošt i koláčky. A výměna názorů na ochranu přírody, často netypická. „Hostětínské žáby děkují princi za ochranu žab z deštných pralesů,“ hlásal jeden z plakátů při cestě. Charles se bavil s lidmi i u výtopny na štěpku, která dodává teplo většině domů ve vesnici s 242 obyvateli. Královské holínky připravené na procházku odmítl. A svěřil se, že jeho farmy také fungují ekologicky. Má obnovitelné zdroje energie i kořenové čistírny, ale sušírnu ovoce jako Hostětínští ne.

Do Brna dorazil princ s mírným zpožděním proti plánu, desítky studentů u oken kampusu Masarykovy univerzity to ale neodradilo. A to přesto, že se museli spokojit jen se zamáváním ruky Jeho královské Výsosti jejich směrem. Setkat se s ní tváří v tvář, a dokonce s ním diskutovat mohla jen dvacítka vyvolených. „Chtěli jsme, aby to byli studenti z oborů, o něž se princ zajímá. Proto jsme vybrali studenty převážně z přírodovědecké fakulty a z fakulty sociálních studií,“ vysvětlil rektor Petr Fiala. Tři studentky dostaly úkol nejnáročnější: každá princi prezentovala jeden výzkumný projekt školy v oblasti životního prostředí.

„Když jsem se dozvěděla, že mne vybrali, byl to mix pocitů: nervozita, překvapení, pocta. Pak převládla zodpovědnost dobře projekt výzkumu dopadu klimatických změn v Antarktidě představit,“ svěřila se Olga Bohuslavová. „Všechno to ze mne spadlo, když jsem viděla, jak se princ soustředí a zajímá ho to. Působil přátelsky, rozuměl tomu, měl otázky k tématu. Na mne to působilo velice pěkně,“ chválila si Veronika Pašková, která prince seznámila s projektem monitorování toxických látek v prostředí a jejich vlivu na člověka.

Princ Charles se podepsal do pamětní knihy univerzity z roku 1919 a jako jedenáctý laureát přebral od rektora Velkou zlatou medaili.

***

„Působil přátelsky, rozuměl tomu, měl otázky k tématu. Na mne to působilo velice pěkně.“

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás