Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prohlídka jako na letišti. Hrad omezí volný pohyb turistů

Katedrála sv. Víta na Pražském hradě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katedrála sv. Víta na Pražském hradě | foto: LN - Ondřej NěmecLidové noviny

PRAHA Turisté mířící na Pražský hrad se už brzy dočkají nepříjemných kontrol. U vstupu do katedrály svatého Víta totiž přibudou bezpečnostní rámy. Každý, kdo chce do svatostánku vejít, bude muset projít prohlídkou jako na letišti.

Další omezení už začalo platit – od letoška je uzavřena část jižních zahrad. V hradním křídle nad nimi má totiž pracovnu prezident Miloš Zeman. Návštěvníci do nich nemohou kvůli obavám o jeho bezpečí.

Jak zjistily LN, záměrem prezidentské kanceláře je pořídit i sadu speciálních kamer se softwarem, který dokáže odhalit tváře potenciálních teroristů. Hrad do bezpečnostních opatření v nejbližší době investuje desítky milionů korun.

„Kamerový systém je průběžně modernizován a posilován. Konkrétní technické údaje a informace o umístění kamer nebudeme zveřejňovat,“ řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

O utužení ostrahy se hovoří mnoho měsíců. Debatu spustily teroristické útoky v západní Evropě, ale i akce skupiny Ztohoven, která na podzim nad Hradem vyvěsila obrovské rudé trenýrky. Okolí hlavy státu se proto rozhodlo přitvrdit.

„Věnujeme zvýšenou pozornost nejen bezpečnosti chráněných osob, včetně pana prezidenta, ale všech návštěvníků a lidí zde pracujících. Posilujeme stávající bezpečnostní systémy, instalujeme nové technologie,“ popsal Ovčáček.

Doposud se domácí i zahraniční návštěvníci pohybují po areálu Pražského hradu volně. Mohou na všechna nádvoří, do Královské zahrady, svatovítské katedrály i výstavních prostor. To se ale může brzy změnit. Zvažuje se, že turisté by se po důkladné kontrole směli po Hradě pohybovat jen v menších organizovaných skupinách.

Hrad si je ovšem vědom, že takové opatření může vzbudit nevoli, a je zatím opatrný. „Turisty se snažíme omezovat co nejméně,“ tvrdí Ovčáček.

Dále ve středečních LN najdete:

Zvláštní zpravodaj Robert Schuster: Bitva o Británii se vede v ulicích

Pouhý den zbývá do rozhodnutí, zda Británie opustí, nebo neopustí Evropskou unii. Poslední průzkumy opět naznačují velmi těsný výsledek. Odpůrci EU nazývají zítřejší hlasování „bitvou o Británii“. Stoupenci Unie v čele s premiérem Davidem Cameronem, kteří si zakládají na tom, že argumentují věcně, označují referendum poněkud mlhavě jako „rozhodnutí pro budoucnost“.

V Birminghamu, milionové metropoli ve středozápadní Anglii a druhém největším městě Spojeného království, ovšem osudovost zítřejšího hlasování nic nenaznačuje. Naopak, tento mikrosvět, v němž žije statisticky nejvíc Irů mimo Irsko a Spojené státy, nejvíc Kašmířanů mimo Kašmír a nezanedbatelná komunita z Karibiku, si žije svým vlastním životem.

Birmingham, který patřil spolu s nedalekým Manchesterem v 19. století k centrům anglické průmyslové revoluce, zažil v minulých několika dekádách odliv průmyslu spojený s úbytkem pracovních míst. A zatímco v Londýně, vzdáleném hodinu a půl jízdy vlakem, a obzvlášť v jeho City, nastal i díky deregulační politice konzervativních vlád Margaret Thatcherové obrovský boom, byl Birmingham v přesně opačné situaci.

„A víte, kdo nám z toho pomohl? Evropská unie,“ odpovídá si sama na otázku šedovlasá Liz Clementsová. Patří ke koordinátorům dobrovolníků, kteří chtějí přesvědčit spoluobčany o tom, aby zítra hlasovali pro setrvání v Unii.

Clementsová, jež ve volbách pravidelně hlasuje pro labouristy, si myslí, že je zapotřebí zvýšit povědomí o EU. Už několik týdnů proto každý všední den odpoledne obchází se svou skupinou nejrušnější ulice centra a rozdávají letáky. „Doba oběda je ideální k tomu zamyslet se nad budoucností,“ říká.

Vary ocení Willema Dafoea

Držitelem Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii se za deset dní v Karlových Varech stane americký herec Willem Dafoe. Další světovou hvězdou karlovarské přehlídky bude scenárista filmu Věčný svit neposkvrněné mysli Charlie Kaufman, jenž převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.

Školství? Platy u dna, zflikované zákony

Skoro deset let vedl kritický portál Česká škola, který ztrpčoval život řadě ministrů školství. „Těmi hlavními problémy jsou mizerné platy a oslabení ředitelé škol,“ řekl v rozhovoru LN Janek Wagner, jenž jako šéfredaktor webu končí – i kvůli rodinným povinnostem, vnoučatům.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!