130 let

Ježíšovo rodiště: nepokoje i o Vánocích. Izraelský policista zasahuje proti palestinským demonstrantům, z nichž jeden je oblečen jako Santa Claus. | foto: AFP

Průzkum LN: Každý pátý věří na Ježíška

Česko
  •   12:09
PRAHA - Tu otázku jsme samozřejmě nemysleli vážně. Ptát se lidí, zda věří, že dárky nosí Ježíšek, je asi stejné, jako se jich ptát, zda věří, že děti nosí čáp.
Přesto nás zajímalo, kolik lidí řekne, že v symbol českých Vánoc skutečně věří. A výsledkem je pravděpodobně první empiricky ověřený výsledek: na Ježíška věří každý pátý z nás.
 
Přesněji řečeno: z exkluzivního reprezentativního průzkumu agentury Median pro LN vyplynulo, že na Ježíška věří 17,6 procenta obyvatel České republiky.

V Ježíška věří nejvíc lidí na Moravě (24 procent), pak v Praze (18 procent) a nejméně v Čechách (jen 10 procent).
Vánoční průzkum LN
Věříte na Ježíška?

Celkově
Ne 80,5 %
Nevím 1,9 %
Ano 17,6 %

Muži
Ne 84,5 %
Nevím 2,2 %
Ano 13,3 %

Ženy
Ne 76,6 %
Nevím 1,6 %
Ano 21,8 %



Z průzkumu také vyplynulo, že v Ježíškovu existenci nejvíce věří nejstarší věková skupina. Ve skupině lidí ve věku 65 až 79 let věří na Ježíška celých 22 procent.

Naopak nejvíce „skeptičtí“ jsou lidé mezi 55 a 64 lety. Těch věří jen osm a půl procenta.

Ježíšek přitom dárky v českých zemích nenosí odjakživa – dá se říci, že přibližně jen posledních sto padesát let.
 
Dříve totiž naděloval dárky svatý Mikuláš. Ježíšek se objevil nejdříve v Německu, a to v době reformního hnutí.
 
Hlavním propagátorem „kultu“ Ježíška byl Martin Luther, který tak řešil svůj odpor k oficiální papežské církvi a také papežskému Mikuláši.

Ale ani Ježíšek to neměl zpočátku jednoduché. Svůj boj s „oficiálním“ Mikulášem ze začátku prohrával. Zvyk, že dárky nosí Christkind, tedy Ježíšek, se v Evropě ujal až v šestnáctém století. Češi pak jej za svůj symbol Vánoc přijali ve století devatenáctém.

Podobně pozdě se u nás rozšířil také zvyk strojit vánoční stromeček. Katolická církev totiž původně považovala zdobení stromů za pohanský zvyk. Přitom nebyla daleko od pravdy, germánské kmeny totiž údajně tímto způsobem kdysi uctívaly o zimním slunovratu boha Wotana. Podobně i Keltové ozdobenými stromky či větvemi uctívali boha Slunce a jeho věčný život.

Historicky první ozdobený vánoční stromek instaloval v Čechách Karl Johann Liebich, ředitel pražského Nosticova divadla, ve své domácnosti v libeňském letohrádku Šilbach o Vánocích roku 1812, a právě od něj se tato tradice rozšířila.


Další podrobnosti
a speciální přílohu Vánoce 2007
najdete v sobotním vydání deníku

Autor: Lukáš Dolanský
  • Vybrali jsme pro Vás