130 let
Demonstrace v Praze proti nošení roušek.

Demonstrace v Praze proti nošení roušek. | foto: Petr Topič, MAFRA

Psychologové o odmítačích roušek: Někteří se magicky domnívají, že bez nich problém zmizí z reality

Česko
  •   5:00
Praha - Česká vláda se snaží pandemii koronaviru držet pod kontrolou skrze nošení roušek. Někteří lidé proti nim však dávají najevo svůj odpor, naposledy dokonce organizovaně na víkendové demonstraci na pražském Palackého náměstí. Co o ostentativních odmítačích zakrývání obličeje míní psychologové? Server Lidovky.cz několik z nich oslovil.

Povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech byla zavedena 10. září. Opatření se nevztahuje na děti do dvou let, jedince s určitými zdravotními poruchami, děti a pedagogy v mateřské škole nebo osoby předvádějící autorské dílo.

Někteří lidé v Ústeckém kraji na protest nenosí roušky, vzájemně se v tom podporují

Někteří lidé však nosit roušky odmítají. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) pro Mf Dnes v červenci schvalovalo povinné nošení roušek na veřejnosti 81 procent lidí, zatímco na začátku září, před zavedením přísnějších pravidel, nosil roušku na veřejnosti jeden z deseti Čechů. Zhruba 71 procent dotazujících souhlasilo, že bude nosit roušku tam, kde je to povinné. 

Lidé rouškám nevěří

Důvodů, proč lidé výrazně odmítají roušky, existuje hned několik. Jedním z nich je nedůvěra v efektivitu konkrétního opatření. „Někteří nevěří na účinnost roušek. Mají větší obavy ze zdravotních rizik plynoucích z používání ústenek než samotného covidu-19,“ uvedla pro server Lidovky.cz psycholožka Pavla Koucká. Další mají tendenci vážnost nemoci zlehčovat či vytěsňovat, aby se jí nebáli. „Jde o klasické freudovské popření. Tím, že vnitřně věc odmítnu, se magicky domnívám, že zmizí z vnější reality,“ míní psycholog Dalibor Špok.

Odmítání roušek může souviset s neochotou přizpůsobit se

Lidé bojující proti rouškám jednají nerozumně, hloupě a nemorálně

S odmítáním roušek může souviset i problém s přijímáním autorit. „Většina z nás se rouškám přizpůsobí. Jde o nařízení, které chápeme jako povinnost, ať už si o tom myslíme cokoliv. Ostentativně nenosit roušku je vzepření proudu. Pokud jde o vědomé chování, může to vyžadovat odvahu, nedostatek ochoty přizpůsobit se nebo asociálnost,“ řekl serveru Lidovky.cz psycholog Marek Preiss. 

V Praze protestovali odpůrci opatření proti covidu. Kritizovali povinné roušky, Prymulu i Babiše

Podobný názor sdílí i psycholog Špok: „U mnohých odmítačů roušek nevidím problém v empatii, ale spíše v rozumových schopnostech, vzdělání, pýše nebo neschopnosti omezit sebe a své ego.“

Roušky nechtějí nosit více muži než ženy

Výzkumník Valerio Capraro a matematička Hélène Barcelová provedli analýzu mužského jednání u dvou a půl tisíce lidí v USA. Výsledkem bylo, že muži odmítají roušky mnohem častěji. Některým připadá nošení ústenek ostudné a je známkou slabosti. „Toto zjištění je ironické, protože oficiální statistiky ukazují, že koronavirus postihuje muže vážněji než ženy,“ uvedl Capraro pro server BBC.

Autor: