130 let

Radikály čekala májová sprcha

Česko

Extremistický 1. máj letos Brno nezažije. V kalendáři radikálů je v sudé roky na řadě Praha, navíc zažili ledovou sprchu za své rok staré brněnské výroky.

BRNO Loňský první máj v Brně: vylidněné centrum obklíčené policií, dovnitř se dostal jen ten, kdo si nechal zapsat osobní údaje do policejního registru a podrobil se osobní prohlídce, zda nenese zbraně. Ať už na demonstraci Dělnické strany nebo jinam.

Krátce před letošními oslavami státní zástupce loňské události připomněl: obžaloval šest lidí za výroky z právě rok staré akce v Brně. Mezi nimi jsou i tehdejší činovníci Dělnické strany, dnes volební lídři Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas, Jiří Štěpánek, Petr Kotáb a Martin Zbela. Sami to potvrdili v tiskovém prohlášení.

Podle státního zástupce Jana Laty čelí Vandas se Štěpánkem obžalobě z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob a Kotáb za hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení.

Zatímco v Praze na pochod Dělnické strany sociální spravedlnosti a protesty jejich anarchistických odpůrců dohlédne téměř tisícovka policistů i na koních, policejní vrtulník a psi, v Brně bude klid.

Letos žádné z extremistických hnutí ani na ně napojených organizací shromáždění v centru Brna neohlásilo. Jednak kvůli jejich nepsanému pravidlu „jednou v Praze, jednou v Brně“, ale také by ani nemělo kam. „Máme hlášeno pět shromáždění, zejména politických stran a odborů,“ poznamenal Roman Burián z radnice městské části Brno-střed. Na náměstí Svobody si těsně po sobě rezervovali prostor představitelé ČSSD a ODS, ale ani ohlášení akce nemusí znamenat, že se skutečně bude konat.

Sociální demokracie si náměstí Svobody vyhradila už od devíti hodin dopoledne, se začátkem však počítá podle svých webových stránek až o hodinu později. „Klidný protinacistický průvod městem“ se má stát odpovědí právě na loňské události.

„Nepůjde o nic velkého, okázalého a bombastického. Mělo by jít o tichý, symbolický protest proti tomu, co se tu odehrálo vloni, a že by to nemělo být lidem lhostejné,“ uvedl místopředseda městského výboru ČSSD Oliver Pospíšil. Jedním z důvodů, proč se sociální demokraté rozhodli zablokovat náměstí Svobody, bylo i to, aby takovou možnost neměli příznivci extrémní pravice.

Na sociální demokraty měli plynule navázat občanští, jejich shromáždění se ale nekoná. Byl to také pokus symbolicky plochu zablokovat. „Akce máme v další dny, ale na Prvního máje necháme všechny, aby se věnovali příjemným věcem,“ potvrdila mluvčí strany Jana Darmovzalová.

I kdyby ODS nakonec svůj čas využila, střet hlavních rivalů na politické scéně podle Pospíšila rozhodně nehrozí. „To, že si také ODS zablokovala náměstí Svobody, svědčí o tom, že v postupu proti extremistům jsme jednotní,“ míní sociální demokrat Pospíšil.

Městská policie je přesto připravena. „Na akcích bude zvýšený počet hlídek, který bude situaci monitorovat, aby na veřejných prostranstvích nedošlo k nějakým problémům,“ podotkla mluvčí brněnské městské policie Denisa Kapitančiková. Velký nápor očekávají zejména na cyklostezkách a také v okolí přehrady.

***

1. máj v Brně ODS i ČSSD si zamluvily náměstí Místa v centru Brna si na 1. máje zamluvilo pět subjektů. Nemusí je ale využít. ČSSD se sejde na nám. Svobody od 10 hodin, následuje průvod a odpolední akce u přehrady. ODS si na odpoledne zablokovala nám. Svobody, ale čas nevyužije. KSČM ohlásila akci v Lužánkách a u Janáčkova divadla. Odboráři pořádají od 13.00 setkání na Špilberku. Radnice Brna-středu si zablokovala Moravské náměstí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás