130 let
Miloslav Ransdorf

Miloslav Ransdorf | foto: Petr Topič, MAFRA

Ransdorf proti bankám i vlastním soudruhům. ‚KSČM neklade parazitnímu systému odpor‘

Česko
  •   6:00
PRAHA - Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) strávil tři dny ve švýcarské vyšetřovací vazbě. Lidovým novinám poskytl poprvé od svého zatčení velký rozhovor, ve kterém vysvětluje, co se stalo a proč šel vyjednávat do banky. Důvodem bylo dědictví na privátním účtu, které instituce údajně nechce vydat.

Ransdorf naznačil, že chtěl dostat helvétský bankovní sektor pod tlak. „Uvědomil jsem si, že moc švýcarských bank je obrovská a ta suma tak velká, že udělají cokoli, aby s ní mohli nadále nakládat,“ vypráví Ransdorf, o čem v cele přemýšlel. Policie ho odvedla poté, co do banky přijel jednat v zájmu Vladimíra Huňka – muže několikrát odsouzeného za podvody. Ransdorf ale stále věří, že nenaletěl.

„Nezdědil fyzické majetky, ale patnáct procent výnosu z renty. Vy mi to nebudete věřit, ale příjem z těch patnácti procent je 2 ­miliony 700 tisíc eur měsíčně. A 5. listopadu 2015, což byl poslední výpis, který jsem viděl, tam bylo skoro 352 milionů eur,“ říká Ransdorf.

KSČM selhává

Ransdorf, který měl v minulosti finanční potíže, odmítl, že by mu za pomoc se získáním dědictví byla přislíbena nějaká odměna. „Chci zdůraznit, že jsem žádné materiální výhody nehledal a nežádal,“ tvrdí Ransdorf.

Kvůli zatčení zvažovali komunisté Ransdorfovo další působení ve straně. Nakonec se ale za něj vedení postavilo a členství mu nepozastavilo. Ani tak si ale Ransdorf neodpustil kritiku.

„Musí tady být strana, která se bude snažit o něco jiného, než co dělají strany vládnoucí od roku 1989. A podle mého názoru onomu zcela parazitnímu systému současná KSČM neklade dostatečný odpor,“ míní.

Autoři: Eliška Nová, Ondřej Koutník