3. června 2019 18:38, aktualizováno  19:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Reakci na návrh auditu budou psát úředníci, uvedl Hamáček. Ve zprávě EK prý nalezli zásadní rozpory

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Reakci na návrh auditní zprávy Evropské komise k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) budou psát jednotlivé resorty, finalizovat ji bude Národní orgán pro koordinaci (NOK) při ministerstvu pro místní rozvoj. Novinářům to po pondělním jednání vlády řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Ministři průmyslu a obchodu a životního prostředí Karel Havlíček (za ANO) a Richard Brabec (ANO) zpochybnili některé části návrhu, který zveřejnila média. Brabec uvedl, že bude zvažovat právní kroky proti podle něj nepodloženým tvrzením auditní zprávy.

Místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) přichází na schůzi vlády 3. června 2019...
Zleva ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena...

Podle Havlíčka našli úředníci po prvním náhledu ve zprávě „poměrně velkou řadu zcela zásadních rozporů“. Auditoři podle něj nebrali na zřetel zásadní požadavky a připomínky. Resort podle něj využije možnosti kompletní oponentury, protože kdyby měla být zpráva „překlopena na všechny firmy, byla by to cunami“.  

„Není to o tom, že bych se já na to v pondělí ráno podíval. Je to o tom, že vlastně po dobu celého víkendu vlastně úředníci už na tom pracovali, protože pochopitelně jsou lehce vystrašeni. A to vystrašeni ve smyslu toho, že je někdo napadá, ačkoli oni jsou toho názoru, že to bylo přerozděleno správně,“ prohlásil Havlíček. Dodal, že ministerstvo by postupovalo stejně, pokud by šlo o jakoukoli jinou firmu.

„Z pohledu úředníků je to určitý šok, protože oni auditorům odpovídali,“ řekl Brabec. Uvedl, že kvůli úniku zprávy ministři musí reagovat na to, „že jsou ukřižovávaní na základě spekulací“. „Dělají se závěry na základě předběžných zpráv,“ řekl. Je přesvědčen o tom, že řada věcí se ve zprávě změní.

Brabec zpochybnil některá tvrzení týkající se přesunu peněz z Operačního programu Doprava do Operačního programu Životní prostředí. „A teď tam někdo je schopen tvrdit, absolutně bez důkazů, a spekuluje o tom, že já jako bývalý historicky zaměstnanec chemického průmyslu jsem někde nahrával chemickému průmyslu a nebo průmyslu vůbec. Je to pro mě, vážení, neuvěřitelné. Je to i osobní napadení, já budu zvažovat právní kroky,“ prohlásil.

Zpracování zprávy v důvěrném režimu

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) zdůraznila, že zprávu resorty budou zpracovávat v režimu důvěrné. Zopakovala, že do Česka přišla nestandardní cestou, bez podpisů, elektronicky, a že sama nebude jednotlivá zjištění komentovat. NOK spadá pod její úřad.

Babiš, který se tiskové konference po jednání vlády neúčastnil, vložil své firmy kvůli zákonu o střetu zájmů v únoru 2017 do svěřenských fondů. Podle návrhu auditní zprávy EK má ale na Agrofert dál vliv a současně má jako předseda vlády vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle návrhu zprávy vracet do rozpočtu Evropské unie kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.

Babiš už v pátek ve Sněmovně prohlásil, že žádné zákony neporušuje a Česko nic Bruselu vracet nebude. Na vyjádření má Česko dva měsíce. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pátek uvedla, že česká strana nyní počká na oficiální překlad z Bruselu, což bude trvat asi měsíc. České úřady budou mít na odpověď dva měsíce.

ČTK