2. srpna 2013 10:09, aktualizováno  11:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda chce obnovit důvěru lidí v instituce, řekl Rusnok

Programové prohlášení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Programové prohlášení | foto: ČTK

PRAHA Vláda Jiřího Rusnoka dopoledne na mimořádné schůzi schválila své programové prohlášení. Plánuje jej odeslat ještě dnes do sněmovny, která by měla ve středu hlasovat o důvěře kabinetu.

O té dnes budou jednat i sociální demokraté a komunisté, bez jejichž podpory úřednická vláda prakticky nemůže uspět. Konečné rozhodnutí obě strany avizují na úterý.

Podle prohlášení chce vláda především obnovit důvěru ve veřejné a státní instituce a profesionálně spravovat Českou republiku. Kabinet také podle premiéra využije všech prostředků k oživení české ekonomiky, která dlouhodobě klesala.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dodržíme závazek nepřekračovat deficit podle maastrichtského kritéria. Vzhledem ke krizové situaci české ekonomiky si nebudeme dávat žádné závazky. Máme to pod kontrolou. Výsledky budou spíše lepší, než jsou naše limity," prohlásil Rusnok.

Jednou z dalších priorit kabinetu je zlepšení čerpání financí z evropských fondů. Podle premiéra přebírá kabinet kritickou situaci po minulé vládě. Dále se budou ministři snažit snížit nezaměstnanost a posílit bezpečnost v podobě navýšení příslušníků policie a hasičského sboru.

Problém korupce v programovém prohlášení nezazněl. Podle premiéra Rusnoka je to tak elementárně jasné, že tím není třeba zatěžovat text.

Výše daní by se měnit neměla

V oblasti financí plánuje kabinet zajistit lepší výběr daní, jejich výši ale měnit nechce. Mezi další priority podle Rusnoka patří spolupráce firem a vědeckých organizací při výzkumu, obnova regionů po červnových povodních, ochrana spotřebitelů před nekvalitními potravinami, pokračování projektu Zelená úsporám, investice do dopravní infrastruktury, plynulé financování zdravotnictví, podpora ekonomické diplomacie či provozní posílení justice.

Zda však program a s ním nová vláda najde mezi poslanci dostatečnou podporu zatím není jasné. Vyloučily ji strany bývalé koalice ODS, TOP 09 a LIDEM, naopak ČSSD, KSČM a Věci veřejné o ní uvažují.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!