• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

přehrada (ilustrační foto) | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Sinice opět útočí na přehradu

Česko
  •   18:12
BRNO - Poslední dny zbývají Brněnské přehradě, než znovu zezelená. Vědci se jen dohadují, zda by se mohl zopakovat loňský „souboj“ dvou druhů sinic, který zamoření přehrady oddálil o několik týdnů.

To, co se vloni v Brně odehrálo, je podle odborníků mimořádný přírodní úkaz.

„Podobný boj dvou sinic jsme našli zdokumentovaný pouze v jednom případě ve Skandinávii,“ doplňuje Blahoslav Maršálek, který je světově uznávaným odborníkem na problematiku sinic. „Dlužno podotknout, že ten souboj vyhrála sinice microcystis, která byla a je hlavním problémem na Brněnské přehradě,“ poznamenal vědec.

Dnes ho v hotelu nad Brněnskou přehradou čeká celostátní konference o sinicích, na níž se sjedou pracovníci zdravotních ústavů, vodárenských společností, úřadů a dalších organizací.

Brněnská přehrada: Nejtoxičtější nádrž stále čeká
Podle mezinárodní analýzy patří Brněnská přehrada co do množství i skladby sinic a složení toxinů, které vylučují, k nejproblematičtějším v Evropě. Přímo v nádrži však ani letos nezačnou žádné konkrétní kroky v boji se sinicemi.

Úřady neprojednávají žádnou žádost na konkrétní technická opatření - v plánu je například v Rakovecké zátoce položit potrubí, které by vhánělo pod hladinu vzduch s případným mírným obohacením ozónem. Ten by pomohl provzdušňovat sedimenty. Rozsáhlý návrh opatření vzniká podle zadání radnice, hejtmanství a Povodí Moravy ve společnosti Aquatis, která má do konce roku připravit kompletní návrh boje se sinicemi.

Už během několika týdnů přitom předloží podklady k možnému vytvoření přednádrže u Veverské Bítýšky, která by mohla zamezit dalšímu přítoku naplavenin do přehrady.

„Jde o návrh prvního konkrétního kroku,“ potvrdil Radek Maděřič z Aquatisu. Právě nánosy na dně jsou největším zdrojem živin pro sinice, podle odhadů jsou na dně nádrže asi čtyři miliony metrů krychlových sedimentu. Jeho příliv znásobují například chybějící čistírny odpadních vod proti proudu Svratky a chybějící protierozní opatření.

Náměstek jihomoravského hejtmana Václav Horák připomíná, že příprava opatření je během na dlouhou trať. „Pravidelně se objevují lidé, kteří nabízejí chemikálie či jiné vynálezy, ale nikdo nemá skutečně fundované ověření jejich působnosti,“ řekl. Podle něj je nejprve potřeba odstranit příčinu problémů a potom přikročit k dalším opatřením. „Přípravy trvají dlouho, ale pokud bychom cokoli podcenili, nemusíme se k výsledku vůbec dostat,“ dodal. Za důležité považuje, že vznikají čistírny odpadních vod a budou připraveny další projekty.

Hygienici: Zákaz koupání padá obvykle na začátku prázdnin
Hygienici sice věří, že jednou skutečně bude přehrada čistá, o letošní sezoně ale nechtějí ani spekulovat. „Teď, v květnu, je jako každý rok voda v normě. Kdy ale nastane změna k horšímu, se nedá odhadnout,“ tvrdí Miroslav Staněk z Krajské hygienické stanice v Brně. Obvykle zákaz koupání vyhlašují hygienici se začátkem prázdnin. „Může ale klidně být všechno jinak. Nikdo nedokáže nyní ani říct, zda a jak se projeví například letošní povodně. Jestli k horšímu, nebo k lepšímu,“ míní Staněk.

Jako každoročně budou hygienici vodu v přehradě monitorovat. S odebíráním vzorků začali minulý týden, v létě tak budou činit vždy po čtrnácti dnech. „Vodu k rozboru odebíráme pokaždé ze čtyř míst: ze Sokolského koupaliště, Kozí horky, Rokle a Rakovce, tedy tam, kde jsou pláže,“ upřesnil Staněk. Informace o kvalitě vody v Brně i v dalších vybraných nádržích lez najít na stránkách www.khsbrno.cz.

Autoři: Lidové noviny