130 let
Ministr školství Robert Plaga.

Ministr školství Robert Plaga. | foto: Dan Materna, MAFRA

Plaga chce školám poslat peníze na laptopy dle počtu učitelů. Dostat mají 20 tisíc korun na jednoho

Česko
  •   13:50aktualizováno  14:07
Praha - Na laptopy a licence pro vzdělávání na dálku chce ministr školství Robert Plaga (za ANO) školám poslat v říjnu peníze podle počtu učitelů, 20 000 korun na jednoho. Celkem to vyjde Na laptopy a licence pro vzdělávání na dálku chce ministr školství Robert Plaga (za ANO) základním školám poslat v říjnu peníze podle počtu učitelů, 20 000 korun na jednoho.

Manuály pro výuku během koronavirové epidemie by měli ředitelé škol dostat zkraje týdne

Celkem to vyjde podle propočtu ministerstva na 1,28 miliardy korun, z toho 300 milionů na nákup digitálních pomůcek už schválila Sněmovna. Vládu proto Plaga v pondělí požádá o 985 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který má ČTK k dispozici. Počítače budou muset školy nakoupit do konce prosince.podle propočtu ministerstva na 1,28 miliardy korun, z toho 300 milionů na nákup digitálních pomůcek už schválila Sněmovna.

Ministerstvo bude vycházet z počtu učitelů vykázaného k loňskému 30. září. „Cílem je zajistit digitální učební pomůcky nejen pro učitele, ale zejména i pro sociálně znevýhodněné žáky a žáky z vícečetných rodin, jimž by měla být škola schopna v případě potřeby potřebné ICT vybavení zapůjčit,“ uvádí materiál.

Peníze mají podle návrhu dostat kraje, které je přerozdělí. Nejpozději během září by se každá škola měla dozvědět, kolik peněz dostane, na začátku října by mělo ministerstvo peníze do regionů poslat. Podle materiálu připraveného pro jednání vlády jde o systém přerozdělení peněz, který nebude vyžadovat ze strany škol a krajů žádnou administrativu.

„Tímto postupem bude zajištěno, že každá základní škola bude mít k dispozici finanční prostředky na pořízení přenosných zařízení, včetně licencí, nutných pro vzdělávání na dálku,“ uvádí materiál. Částka 20 000 korun má podle ministerstva stačit na notebook umožňující využívání software pro distanční způsob vzdělávání (pořizovací cena od zhruba 15 000 korun), příslušenství a nutné softwarové vybavení. Dále je vhodné, aby škola disponovala přiměřeným počtem konferenčních systémů podle velikosti školy, uvádí.

Učitele straší návrat jarní improvizace. Školy ale stále netuší, co je čeká v případě dalšího úderu covidu

Pandemie koronaviru výrazně zasáhla do druhého pololetí uplynulého školního roku. Od 11. března byly školy plošně zavřené, otvírat se začaly postupně a částečně až po dvou měsících. Do konce školního roku byla docházka dobrovolná a děti se mohly učit i z domova. Do základních škol chodilo v minulém školním roce zhruba 953 000 dětí a do středních škol 424 000.

Výuky na dálku se neúčastnilo podle odhadů odborníků asi 10 000 dětí. Plaga v červenci deklaroval, že školy se v září otevřou v běžném režimu, jen s přísnějšími hygienickými opatřeními. Nošení roušek ve školách bude záležet na rozhodnutí hygieniků v konkrétním kraji. S výukou na dálku ministerstvo počítá pro nový školní rok pouze lokálně v případě většího rozšíření nemoci, a to po dobu nejvýš dvou týdnů. Takzvanou distanční výuku má do legislativy vnést novela školského zákona, kterou v pondělí projedná vláda.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás