130 let

Smog. A protesty. Hry startují

Česko

Pompézní ceremoniál dnes v Pekingu odstartuje 29. letní olympijské hry. Ohromíme svět, slibují Číňané

OLYMPIJSKÉ HRY V PEKINGU PEKING Ještě včera se v mlžném oparu na střeše „Ptačího hnízda“, tedy hlavního olympijského stadionu, potili dělníci. V horkém vzduchu se z nich lil pot, když dolaďovali za pomoci jeřábu poslední detaily. Dnes musí být vše na příkaz čínské vlády perfektní.

Peking se totiž stane centrem světa. V osm a osm minut večer místního času (14.08 SEČ) tu propukne velkolepá show, na jejímž konci bude zapálen olympijský oheň a začnou nejdražší olympijské hry v historii.

Na ploše patrně ale bude chybět jeden z největších českých žolíků skifař Ondřej Synek. „Bojím se velkého vedra. Nečekal jsem, že to bude až takový humus. Podívám se na to jen v televizi,“ přiznal veslař.

A nejistota visela i nad vlajkonoškou české výpravy Štěpánkou Hilgertovou. Kvůli bolesti v rameni totiž ani pořádně netrénuje. „Obejdu jedno kolo, to snad ještě zvládnu,“ přemýšlela Hilgertová, která povede do olympijského klání bojovně naladěnou výpravu. „Určitě to bude silný zážitek, stát v čele českého týmu. Je to skvělá parta, která chce něco dokázat,“ řekla dvojnásobná olympijská šampionka. Češi přijdou na řadu při zahájení netradičně jako 162. Rozhodl o tom tvar čínského písmene pro označení Česka.

Mao sleduje Jaa Pořadí zemí Číňané sestavili podle toho, kolik čar a jak velkých je nutných k napsání čínského znaku pro pojmenování země. Česko jich má jedenáct.

Napětí ve žhnoucím městě roste k nesnesení. Pochodeň už kroužila kolem největších historických památek Pekingu a tisíce vojáků a policistů na každém rohu mají nejvyšší pohotovost.

„Obrázek Jao Minga, jak s pochodní vybíhá z brány Zakázaného města a vše ze svého portrétu sleduje Mao Ce-tung, zůstane navždy v myslích všech Číňanů,“ rozplýval se list China Daily.

Právě obrovitá basketbalová hvězda Jao Ming se tak patrně vyřadila z okruhu kandidátů na zapálení ohně. „Nikdy jsem si nemyslel, že bych oheň měl zapalovat já,“ prohlásil Jao. „Ta čest by měla náležet někomu ze starší generace čínských šampionů.“

Zatímco Čína se snaží svět přesvědčit, že je moderní, vyspělá a bohatá, neunikla ani včera kritice. Mizerný stav lidských práv, cenzura i situace v Tibetu vadí americkému prezidentu Georgi Bushovi, který včera dorazil do Pekingu. Kromě něj se včera k protestům připojily čtyři desítky olympioniků, kteří v petici vyzvali čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, aby situaci řešil.

A kontroverze vzbuzuje také smog, který znovu sevřel čínskou metropoli. Pořadatele alespoň potěšili meteorologové. Vyhlásili, že během pompézního zahájení nemá pršet.

Číňané dnes hodlají ohromit svět. A v následných šestnácti dnech chtějí dominovat na sportovištích. „Číně patří budoucnost,“ uznal šéf úspěšného Amerického olympijského výboru Peter Ueberroth.

O autorovi| Martin Prachař, Zpravodaj LN v Číně

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás