Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Situace na Karlovarsku se lepší, krizový štáb se nejspíš nesejde. Mobilní operátoři stále bojují s výpadky sítí

Pluh na jednom z hlavních tahů v Jablonci nad Nisou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pluh na jednom z hlavních tahů v Jablonci nad Nisou. | foto: ČTK

Karlovy Vary Krizový štáb Karlovarského kraje zatím kvůli pondělní kalamitě v Krušných horách nezasedá, je možné, že se nesejde vůbec. Po zhodnocení situace podle hasičů akutní ohrožení zdraví a životů obyvatel nehrozí, řekla krajská mluvčí Jana Pavlíková. Do hor kvůli riziku pádu stromů nevyjížděli ani hasiči, situace se ale zlepšila a i v Krušnohoří jsou připraveni opět zasahovat, řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Kvůli sněžení, námraze a silnému větru výpadky signálu mohou mít mobilní operátoři výpadky signálu a to zejména v Krkonoších a Krušných horách.

„Kvůli povětrnostní situaci existují místa, kde jsou momentálně mobilní služby nedostupné. Je to způsobeno výpadky dodávek energie či obdobným namrznutím jako na Božím Daru. Pokud to situace dovolí, naši technici námrazu odstraňují, kontrolují směrování antén, eventuálně instalují odolnější zařízení,“ řekla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

V pondělí ráno silničáři uzavřeli silnici I/25 od abertamské křižovatky nad Jáchymovem v Krušných horách a uzavřeny zůstávají další krušnohorské silnice. V okolí města platí zákaz vstupu do lesů a skiareály avizovaly, že v pondělí budou kvůli výstraze meteorologů před silným větrem mimo provoz. Silničáři vyzývají turisty, aby do horských oblastí Karlovarského kraje nejezdili. Důvodem je právě velmi silný vítr.

Silnice první třídy číslo 11 z Čenkovic přes Suchý Vrch do Červené Vody na Orlickoústecku je již průjezdná. Od noci byla kvůli padání stromů a větví pod tíhou sněhu zcela uzavřena. V Libereckém kraji také padající stromy dopravu i dodávky elektřiny komplikovaly padající stromy. Ráno kvůli větru nejezdily vlaky mezi Desnou a Tanvaldem, trať se podařilo před 06:00 zprovoznit. V Jablonci nad Nisou platí od čtvrtka kvůli sněhu kalamitní stav. Ostatní silnice v Krkonoších a na Trutnovsku byly dnes kolem poledne s opatrností sjízdné.

Při nehodě kamionu a osobního automobilu na Radotínském mostě na Pražském okruhu v pondělí dopoledne zemřel šestapadesátiletý řidič osobního vozu. Jeho o rok mladší spolujezdkyni vyprostili hasiči, s vážnými mnohačetnými zraněními skončila v nemocnici. Brzo ráno na jiném místě Pražského okruhu před sjezdem na Řepy blokovala provoz víc než pět hodin nehoda kamionu; tato kolize se obešla bez zranění.

Hlavní tah z Chomutova do Německa přes Horu Sv.Šebestiána je kvůli dopravní kalamitě uzavřen. Silnici zablokovaly kamiony. Na místo míří policie, uzavírka trvá do odvolání.  Na horách fouká silný vítr, problémy jsou kvůli sněhovým jazykům s cestou na Moldavu. V terénu jsou hasiči i energetici.

Podle starosty Božího Daru Jana Horníka v lokalitě nefungovaly dva ze tří mobilních operátorů (T-Mobile a O2). „Tyto dvě společnosti naprosto nezvládly od loňských Vánoc situaci a ani městu Boží Dar po urgencích nedaly vědět, že se na ně nemáme spoléhat. V praxi zažíváme skutečnost, že nejrychlejší spojkou je běžec. Z toho by mělo krizové řízení státu a Český telekomunikační úřad vyvodit nějaké závěry,“ podotkl. Operátoři v reakci uvedli, že zamrzlý vysílač zprovoznili minulý týden ve čtvrtek.

Vodafone podle Ondřeje Luštince z tiskového oddělení Vodafonu aktuálně eviduje výpadky napájení nebo případnou ztrátu signálu u malého počtu vysílačů, a to v řádu jednotek. „Přímo v Božím Daru výpadek neevidujeme, ale potíže mohou lidé mít v oblasti mezi Božím Darem a Jáchymovem,“ uvedl Luštinec.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v současné době nemá hlášený žádný incident, kdy by byla závažně narušena integrita sítě v ČR. „O lokálních výpadcích menšího rozsahu operátoři nemají povinnost ze zákona ČTÚ informovat. Pokud k nim na některých místech dochází, zpravidla jde o sekundární důsledek přerušení dodávky elektřiny vlivem povětrnostní situace,“ doplnil mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Hasiči v Krušnohoří nebudou zasahovat z důvodu bezpečnosti

„Ředitel krajských hasičů rozhodl, že do odvolání nebudou jednotky vysílány k událostem do Krušnohoří z důvodu bezpečnosti zasahujících hasičů. Jednotky budou zasahovat jen v případě ohrožení života a majetku,“ uvedl Kasal. Od 7. ledna, kdy začalo v kraji více sněžit, odstranili podle něj hasiči více než 365 spadlých stromů ze silnic a v souvislosti s počasím vyjížděli ke 168 událostem.

 „Máme informaci, že Boží Dar je plný dětí, které jsou zde ubytovány v rámci lyžařských výcviků. Chtěl bych ubezpečit rodiče, že všechny jsou v pořádku. Situaci i nadále sledujeme, jsme ve spojení jak s vedením města, tak i se složkami integrovaného záchranného systému,“ uvedl hejtmančin náměstek Kubis.  „Chtěl bych ubezpečit rodiče, že všechny jsou v pořádku. Situaci i nadále sledujeme, jsme ve spojení jak s vedením města, tak i se složkami integrovaného záchranného systému,“ uvedl Kubis.

Lesy České republiky nedoporučují kvůli hrozbě pádu stromů vstup do lesů v Krušných horách. „Na stromech je vysoká vrstva mokrého a těžkého sněhu, k tomu je silný vítr a neustávající sněžení. Zaváté jsou cesty i ukazatele,“ řekla v pondělí mluvčí Eva Jouklová. Kvůli pádu stromů, který způsobuje vítr a sníh, uzavírá NP Šumava centrum pro pozorování jelenů u Kvildy. Zákaz vstupu do areálu platí do odvolání. Lesy ČR nedoporučují kvůli hrozbě pádu sněhem zatížených stromů ani vstup do lesů v Jizerských či Orlických horách.

Sníh a silný vítr komplikují dopravu i dodávky elektřiny

Sníh a silný vítr v pondělí opět zablokovaly silnice i železnice a přerušily dodávky proudu. V krušnohorském Božím Daru dál trvá kalamitní stav a ráno byla uzavřena sněhem zavátá silnice I/25 na Boží Dar od abertamské křižovatky. Znovu stoupl na 15 000 počet poruch elektrického vedení. Během neděle se sice podařilo odstranit většinu předchozích poruch, ale vítr v noci na pondělí znovu shazoval stromy na vedení. Nejvíce foukalo na Sněžce, v poryvech až 130 km/hod, mimo hory to bylo na Vysočině, v Dukovanech a Náměšti 94 km/hod.

14.ledna 2019 v 13:17, příspěvek archivován: 14.ledna 2019 v 13:22

VIDEO: Srážku s kamionem na Pražském okruhu u Zbraslavi nepřežil řidič osobního vozu, kterého museli z vraku auta vyprostit @HasiciPraha . Jeho spolujezdkyně skončila s vážným zraněním v péči @zzshmp . @PolicieCZ nyní vyšetřuje příčinu nehody. https://t.co/H3Eyejrl40 https://t.co/Xjp1JSVIVa

V noci na pondělí se kvůli větru také opět zvýšil počet odběrných míst bez elektřiny. V neděli kvůli pádům stromů pod náporem sněhu nejprve vystoupal počet míst bez proudu až na 18 000. Během dne se dařilo energetikům poruchy odstraňovat, takže po 23:00 bylo míst bez elektřiny jen kolem 3000. Přes noc pak ale počet míst bez proudu stoupl na 15 000. Poruch na vedení vysokého napětí bylo ráno kolem tří desítek, hlavně na severu a západě Čech, řekla mluvčí energetické skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

„Při nedělní oblevě mrholilo do napadaného sněhu, který ztěžkl, a co se udrželo, teď shodil vítr,“ popsala příčiny pádů stromů Holingerová. „Věříme, že se počasí během dne umoudří, že popadalo to, co mělo popadat, a že většinu poruch opravíme během dnešního dne,“ doplnila.

Silný vítr bude foukat do středy. Na jihozápadě a severovýchodě země se bude od pondělního odpoledne tvořit náledí.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....