Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sochař Váňa odstraní svůj petiční stánek. Chce projevit dobrou vůli za projednání Mariánského sloupu

Česko

  16:55
PRAHA - Sochař Váňa demontuje petiční stánek na Staroměstském náměstí. Odstraní i část balustrády, kterou tu v sobotu sestavil. Chce tak projevit dobrou vůli vůči zastupitelům, kteří do čtvrtečního programu jednání zařadili Mariánský sloup, řekl ve čtvrtek Petr Váňa. Obnovu Mariánského sloupu budou zastupitelé pražského magistrátu projednávat v úplném závěru čtvrtečního zasedání.

Na Staroměstském náměstí se střetli podporovatelé i odpůrci Mariánského sloupu sochaře Váni foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Chceme postavit Mariánský sloup, ale chceme ho postavit jako symbol smíření,“ řekl Váňa. Petiční stánek i část kamenné balustrády byly na Staroměstské náměstí instalovány při sobotním setkání, které pořádali příznivci obnovy Mariánského sloupu.

Sochař Petr Váňa (vpravo) nakládal s pomocí jeřábu na loď ve Staré Boleslavi u...
Podporovatelé a odpůrci Mariánského sloupu.

Na petiční arch se od soboty, podle Váni, podepsalo 2700 lidí. Zhruba stejný počet lidí svým podpisem podpořil petici za projednání obnovy mariánského sloupu zastupiteli, řekl Váňa.

Boj o Mariánský sloup: Váňa na stavbu nemá nárok, uvedl Hřib. Příznivci sloupu jsou stále na náměstí

Sochař, který na obnově Mariánského sloupu pracuje přes 20 let ve čtvrtek také vystoupil na jednání zastupitelstva. O projednání jeho znovupostavení ve čtvrtek zastupitelstvo žádala architekta Eva Smutná a dva zástupci petice za obnovu sloupu. Projednání podpořil zastupitel Jan Wol (KDU-ČSL), který jako spolupředkladatele jmenoval Jiřího Pospíšila (TOP 09). „Byla by chyba, poté, co jsme slyšeli od architekty Evy Smutné, abychom strčili hlavu do písku a bod neprojednali. Chápu, že ne každý má na to stejný názor, kdyby stejný, tak nemusíme toto projednávat. Ale na druhou stranu dělat, že problém neexistuje, to není vhodné, zvlášť, když je období 30 let po sametové revoluci,“ řekl Wolf.

Sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918 jako symbol habsburské nadvlády. O jeho návratu se diskutuje od 90. let. Naposledy se pražské zastupitelstvo vyslovilo proti návratu sloupu v roce 2017.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat