21. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Patočka pracuje pro státní poštu. Můj text o ní nesměl vyjít, říká novinářka Uhlová

Jakub Patočka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Patočka. | foto: Marie Stránská, MAFRA

PRAHA Aktivista a šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka se ocitl ve střetu zájmů. Jak LN upozornily, Patočka má úvazek u České pošty spadající pod ministerstvo vnitra, tedy resort vedený ČSSD. Zároveň nechal zastavit text své bývalé podřízené Saši Uhlové o podmínkách na poště. Podle Patočky nebyl na složitý případ čas.

Uhlová v aktuálním vydání časopisu Respekt uvedla, že Patočka, který byl až do minulého týdne členem ČSSD, zastavil její text, který se měl týkat špatných podmínek zaměstnanců pošty. Důvod? Šéfredaktor a zároveň vydavatel nezávislého internetového levicového deníku měl prý jiné informace zevnitř pošty a případ byl natolik složitý, že by stál příliš času a sil.

„V Deníku Referendum jsem pracovala sedm let a za tu dobu se mi pouze jednou stalo, že jsem nemohla psát text, jehož téma jsem si sama vybrala,“ vylíčila Uhlová serveru Lidovky.cz. Kritická prý přitom byla ve svých článcích i k šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, nikdy se ale s takovou reakcí nesetkala.

Právě ke stále ještě současnému premiérovi má Patočka velmi blízko. Na Sobotkovu stranu se Jakub Patočka postavil již po minulých parlamentních volbách v době takzvaného Lánského puče.

Podle médií měl dokonce působit jako premiérův poradce, přičemž tato pozice mu měla napomáhat k zisku grantů z ministerstvech vedených sociálními demokraty. 

Novinářka Saša Uhlová

Novinářka Saša Uhlová

Finanční podporu na projekty Deníku Referendum v roce 2015 (šlo o reportáže či komentáře) poskytly Nadace ČEZ či ministerstvo vnitra. Inzerci si na webu deníku zaplatila i společnost Česká energetická přenosová soustava (ČEPS), která patří pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Jde o úřady a společnosti, v nichž v uplynulém volebním období uplatňovala vliv především ČSSD.

Ve chvíli, kdy Uhlové nebylo dovoleno zmiňovaný text psát, novinářka podle svých slov nevěděla, že Patočka má k poště pracovní vztah. V současnosti na ni spor, který vyústil v prvotní rozsáhlejší konflikt mezi oběma aktéry, nepůsobí věrohodně.

Kandidát za Zelené

Šéfredaktor Deníku Referendum, jenž patří mezi přední kritiky předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a napsal o něm knihu Žlutý baron, v níž Sobotkova soka nešetří, se k situaci pro Lidovky.cz odmítl vyjadřovat.

„Z principu nemluvím s Babišovým tiskem, i když musím uznat, že kouzlo nechtěného, že byste právě vy se mnou chtěli mluvit o konfliktu zájmů, mě pobavilo,“ napsal v SMS zprávě. Narážel přitom na fakt, že vydavatelství Mafra (jehož součástí jsou i Lidové noviny), spadá pod Agrofert, který dříve vlastnil Babiš. Nyní je firma ve svěřenském fondu.

Pro Respekt Patočka jakýkoliv střet zájmů odmítl se slovy, že vše dělá s důrazem na svou čest. Práci novinářky, která z jeho deníku odešla v prosinci loňského roku, prý zarazil, protože pracovala na jiných tématech, která neměla odevzdaná. Uhlová toto tvrzení nerozporuje. Přiznává, že byla často ve skluzu, dělala totiž v té době na několika textech týkajících se zákonu o sociálním bydlení.

Patočku vyloučila brněnská buňka ČSSD ze strany minulý víkend. Důvod? Patočka v moravské metropoli zorganizoval všelidové hlasování o palčivé otázce stěhování nádraží. Kvůli nízké účasti byl jeho výsledek sice neplatný, na „vyhazov“ ze strany to však stačilo. Brněnská ČSSD prosazuje přesun nádraží dál od centra města, kdežto Patočka je opačného názoru. A odmítnutím stěhování skončilo i zmíněné referendum mezi Brňany.

Jednou z příčin, proč Patočka mezi sociálními demokraty skončil, mělo být i jeho dřívější působení ve Straně zelených, za niž v roce 2004 dokonce kandidoval do Evropského parlamentu.

Spoluzakladatel Hnutí Duha působí rovněž ve vedení spolku s názvem Centrum pro média, ekologii a demokracii, který loni v prosinci obdržel zakázku od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Od společnosti, kterou založilo ministerstvo řízené statutárním místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem, dostal Patočkův spolek práci na propagaci pojišťovny za 350 tisíc korun.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz