130 let

Spory o Národní budovu v NYC

Česko

Komu se pronajme restaurace v českém centru v New Yorku? A co se tam bude vařit? Tři měsíce před otevřením opravené Národní budovy není stále jasno.

NEW YORK Spory o to, jak bude fungovat rekonstruovaná česká Národní budova v New Yorku, pravděpodobně přispěly k odvolání newyorské generální konzulky Halky Kaiserové. Byť oficiálně se mluví o „špatné komunikaci“, podle informací ČTK šlo především o rozdílné představy týkající se provozu plánované restaurace.

Český velvyslanec ve Spojených státech Petr Kolář odvolání Kaiserové potvrdil, s odkazem na diplomatické zvyklosti se nechtěl k věci dále vyjadřovat. „Za odvoláním generální konzulky Kaiserové je skutečnost, že se za dobu jejího působení ve funkci nepodařilo nastavit optimální komunikaci a spolupráci s ambasádou ve Washingtonu,“ sdělilo následně tiskové oddělení českého ministerstva zahraničí. Kontroverze kolem Národní budovy, která bude po pětileté rekonstrukci otevřena v říjnu, se podle dostupných informací vztahovala právě k restauraci. Jde o to, zda se má pronajmout místní firmě, která v tomto oboru v New Yorku už působí, nebo zda by ji měla provozovat organizace či nadace spojená s Národní budovou, která by se více soustředila na její český ráz. Restaurace nakonec jako jediná část Národní budovy na podzim otevřena nebude.

Kaiserová údajně pracovala na tom, aby se restaurace pronajala společnosti s několika provozovnami v New Yorku, které se výrazně nespecializují na národní kuchyni. Protinávrh, aby v restauraci působily vždy po nějakou dobu prvotřídní restaurační firmy z České republiky, nabízí předseda krajanské organizace BBLA Josef Baláž. Konečné rozhodnutí o koncepci je v rukách ministerstva zahraničí.

Oprava za tři čtvrtě miliardy

Rekonstrukce Národní budovy na Manhattanu je největší investiční akcí české vlády v zahraničí. Do konce října se do ní přestěhuje český generální konzulát a České centrum. Už po tři roky v ní mají jedno poschodí k dispozici krajané, kteří stavbu původně vlastnili.

Slavnostní pásku při znovuotevření více než stoleté stavby, na jejíž opravu vláda vyčlenila téměř tři čtvrtě miliardy korun, by měl přijet přestřihnout premiér Mirek Topolánek.

Budovu si postavili newyorští Češi v roce 1897 z dobrovolné sbírky a po mnoho desetiletí v ní udržovali české tradice a vztah k původní vlasti. V posledních letech už ale neměli peníze na údržbu a provoz, a budova chátrala.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás