11. října 2014 15:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spory rozdělují TOP 09. Hudeček se rozhádal kvůli vyjednávacímu týmu

Předseda a místopředseda TOP 09 spolu sledují průběžné výsledky voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda a místopředseda TOP 09 spolu sledují průběžné výsledky voleb. | foto: MAFRA - Michal Šula

Osobní spory v TOP 09 dosáhly dle informací LN takové míry, že skupina kolem Tomáše Hudečka odmítla sdílet stranický volební štáb v hotelu Don Giovanni, a proto si poblíž hotelu rozložila alternativní sídlo, ze kterého tu a tam při vyhlašování výsledků zajde do oficiálního stranického hotelového centra.

Parta kolem Tomáše Hudečka údajně prosazovala místo spíše „kavárensky“ laděné, což se nepodařilo prosadit vůči pragmatikům kolem generálního sekretáře Pavla Severy. „Mám strach, že TOP 09 začíná rezignovat na obsah, respektive že staré dobré lidovecké metody nabírají zase převahu,“ dodal jeden z pražských politiků TOP 09.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek vyzývá, aby spory v pražské organizaci ustaly. „Jakékoliv osobní pocity musejí jít stranou. Situace v Praze má dopad na celostátní politiku, proto koalici na radnici bude schvalovat celostátní výkonný výbor,“ řekl exministr financí LN. Podle odhadů by se v Praze měla TOP 09 přetahovat o vítězství s hnutím ANO. Výsledky budou pravděpodobně známy až v neděli ráno.

Tým s železnou logikou

Vyjednávací tým o nové koalici na pražské radnici, ve kterém přes nelibost hudečkovců zasedne po pátečním doporučení celorepublikového předsednictva i nekandidující předseda pražské TOP 09 Jiří Vávra, má z hlediska složení dle místopředsedy Miroslava Kalouska železnou logiku.

„Bude v něm místopředseda strany Marek Ženíšek, lídr kandidátky Tomáš Hudeček a je nemyslitelné, aby v týmu nebyl předseda pražské organizace Jiří Vávra. Pokud mezi nimi panují nějaké animozity, ať je pánové koukají spolknout,“ vyzval Kalousek.

Nutno dodat, že místopředsedu strany Ženíška označil Vávra v nedávném rozhovoru za jednoho z nejtalentovanějších českých politiků, kteří by se mohli v budoucnu dostat do čela strany.

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg ve volebním štábu TOP 09.
Hit štábu TOP 09: 3D tiskárna
Volební štáb TOP 09 v Praze.
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (vpravo) a místopředseda strany Miroslav...

Primátor Tomáš Hudeček nedávno pokořil tábor svého rivala Jiřího Vávry, který se nedostal na kandidátní listinu. Vnitřní spory to však neutišilo.

Nezničitelný náměstek

První náměstek primátora a šéf pražské TOP 09 Jiří Vávra je totiž politik, který se nevzdává. Poté, co na první pohled ve straně padnul a nedostal se na kandidátku, se jeho jméno začalo spojovat s konkurenční pražskou stranou Restart 2014. Vávra v rozhovoru pro LN nedávno řekl, že se ale v TOP 09 nevzdá a dále bude působit v pražské politice.

A tak se nyní stalo. Přestože nekandiduje, bude mít po volbách díky účasti ve vyjednávacím týmu vliv na vyjednávání o nové koalici. Politik s pověstí neústupného pragmatika a kontakty na pražské šíbry tak potvrdil, že je třeba s ním počítat i v příštím volebním období.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...