130 let

Starostové odmítají povinné třídění

Česko

Nový zákon o odpadech se nelíbí Svazu měst a obcí ani Asociaci krajů ČR.

Povinnou selekci odpadu v každé vesnici považují za drahou a zbytečnou.

PRAHA Návrh nového zákona o odpadech ministerstva životního prostředí tvrdě naráží už v připomínkovém řízení. Ostře proti němu vystoupil Svaz měst a obcí i Asociace krajů ČR. Ve společném prohlášení jej považují za „nekoncepční a plný drahých opatření“. Protestují především proti povinnému třídění odpadů v každé obci a proti rozdělení poplatku za odpad na nižší paušál a vyšší pohyblivou složku. Zástupci samosprávy by naopak uvítali možnost zvýšit paušální poplatek až na 1250 korun, které vyjednaly s ministerstvem financí.

„Máme problém s povinným tříděním odpadů. Vůbec nezohledňuje místní podmínky v dané obci a její finanční možnosti,“ řekl Pavel Drahovzal z právního oddělení Svazu měst a obcí. Podle návrhu nového zákona by všechny obce musely zavést sběrny na tříděný odpad, jako je papír, plast nebo sklo, a navíc nově i na biologicky rozložitelný odpad. „Třídění je poměrně drahá záležitost. V současnosti na obce navíc doléhá problém s odbytem vytříděných složek. Mnoho obcí na třídění doplácí, protože není, kdo by vytříděný odpad kupoval,“ upřesnil Drahovzal.

Ceny druhotných surovin se podle něj navíc už nevrátí na úroveň, kde byly před tím, než vypukla ekonomická krize, která poptávku po nich výrazně utlumila. „Odběratelé budou už hodně opatrní,“ dodal Drahovzal. Ministerstvo se brání, podle něj tu není zákon od toho, aby řešil aktuální krizi, ale celý systém nakládání s odpady. „Krize v odbytu druhotných surovin je vážná věc, ale je to věc dočasná a netýká se tohoto zákona,“ prohlásil mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Podle ministerstva znamená povinnost dát do každé obce kontejnery na tříděný odpad pro občany zlepšení služeb.

„Jde o to, aby lidé dostali šanci zmíněné komodity, včetně bioodpadu, třídit,“ řekl Kašpar.

„Podíl skládkovaného bioodpadu navíc neklesá, ale roste. Pokud jej nebude mít běžný občan možnost třídit, není šance tento trend zvrátit,“ dodal Kašpar.

Zástupci obcí kritizují i návrh rozdělit poplatek za svoz komunálního odpadu na paušál 250 korun a částku závislou na množství odpadu do výše 750 korun. Naopak trvají na navýšení poplatku až na 1250 korun, jak se dohodli s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL). Tento plán by jim prý totiž pomohl z těžké finanční situace, kdy musí za odvoz tříděného odpadu platit nemalé finanční částky. Spor: lze uhlídat, kdo kolik vytřídí?

Svazu se také nelíbí povinnost vybírat poplatky od lidí podle toho, kolik vytřídí odpadů. „Je to technicky i administrativně náročné, vlastně neaplikovatelné. Čtyřicet procent domácností žije v sídlištích a nikdo nezváží, kolik toho kdo vhodil do velkoobjemových kontejnerů,“ upozornil Drahovzal. Podle ministerstva je to ale jednoduché. „Lze účtovat podle velikosti popelnice, frekvence svozu či při využití takzvaného pytlového svozu,“ namítl mluvčí Kašpar.

Obce upozorňují i na návrh ministra Bursíka, který chce zakázat igelitky zdarma. „Zaráží nás, že ministerstvo řeší takovou banalitu,“ řekl Drahovzal.

***

Co navrhuje ministr Martin Bursík

Třídit i biologicky rozložitelný odpad (tráva, slupky od ovoce či zeleniny...) Změnit poplatky za popelnice z dnešních nejvíce využívaných paušálních 500 Kč na dvousložkovou platbu: 250 Kč a potom až 750 Kč dle množství vyprodukovaného komunálního odpadu Nový zákon má podle Martina Bursíka zvrátit trend, kdy většina komunálního odpadu končí na skládkách.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás