130 let

Summit EU pod taktovkou Klause

Česko

Český prezident předsedal summitu Evropské unie s Japonskem. Na tiskové konferenci neopomněl zdůraznit, že nevěří v existenci globálního oteplování.

PRAHA Český prezident Václav Klaus včera zažil velkou premiéru. Vůbec poprvé během českého předsednictví řídil summit Evropské unie, tentokrát s Japonskem. Na Pražském hradě Klaus hostil jak japonského premiéra Taróa Asa, tak šéfa Evropské komise Josého Barrosa. Na pracovní oběd byl přizván i designovaný premiér Jan Fischer. A hlavním tématem setkání byl zejména boj s ekonomickou krizí a klimatické změny.

Jak potvrdil Taró Aso, Evropská unie a Japonsko se shodly na spolupráci při přípravě nového mezinárodního dokumentu o omezování emisí, který by měl letos v Kodani nahradit takzvaný kjótský protokol. Zdůraznil, že je potřeba, aby se k dokumentu připojily „hlavní světové ekonomiky a znečišťovatelé, jakou jsou například Čína a Spojené státy“.

Odstupující český ministr životního prostředí Martin Bursík vyjádřil v polovině dubna pochybnosti nad tím, že debatu o klimatu by měl vést právě Klaus, který podle něj vystupuje s nesprávnými a lživými informacemi a s bizarními názory. Jeho obavy se však nepotvrdily. Jak český prezident na tiskové konferenci prohlásil, jednání s Japonskem o klimatických otázkách proběhla na „velmi obecné úrovni“ a týkala se zejména energetické efektivity. „Absolutně souhlasím s tím, abychom měli co největší energetickou efektivitu. Všechna opatření, která tomu pomohou, považuji za užitečná,“ vysvětlil český prezident. „S čím ale nesouhlasím, je zakazování využívání některých druhů energií,“ dodal.

Jak ale neopomněl na tiskové konferenci zdůraznit, podle něj globální oteplování neexistuje. Během vlastního jednání se ale zachoval diplomaticky - jak uvedl, debata se „odehrávala v tak obecné rovině, že jsem neměl motivaci do ní vstupovat“. Podle Klause bylo jednání s Japonskem celkově velmi úspěšné. „Dovolím si říct, že tento summit potvrdil, že si v mnoha oblastech rozumíme a máme podobná stanoviska,“ dodal český prezident. Japonský premiér zdůraznil, že zejména pokud jde o řešení současné ekonomické krize, musí Brusel a Tokio úzce spolupracovat.

„Provokativní jednání KLDR nás znepokojilo“ „Musíme efektivně a rychle implementovat výsledky schůzky zemí G20, která nedávno proběhla v Londýně,“ řekl Taró Aso. Nejvyspělejší ekonomiky světa se zde shodly na největší přestavbě finančního sektoru od druhé světové války. Odsouhlasily mimo jiné podpoření světové ekonomiky bilionem dolarů či zavedení kontrol nad dosud téměř neregulovanými institucemi, jako jsou například hedgeové fondy.

Dalším velkým tématem včerejších jednání byla situace v KLDR, Afghánistánu a Pákistánu. „Vyjádřili jsme znepokojení nad nedávným severokorejským provokativním jednáním. Vláda KLDR by měla přehodnotit své aktivity,“ okomentoval šéf Evropské komise José Barroso test severokorejské rakety dlouhého doletu, který byl uskutečněn na začátku dubna.

Pokud jde o jeden z nejaktuálnějších problémů dneška, šíření prasečí chřipky ve světě, podle Barrosa Brusel „nepodceňuje závažnost situace“. „Myslíme si ale, že není důvod k panice,“ uzavřel šéf Evropské komise.

***

Summit EU-Japonsko byl o klimatu

* politici řešili zejména klimatické změny a přípravu nového dokumentu o omezování emisí, který by měl letos nahradit takzvaný kjótský protokol * zdůraznili nutnost boje s ekonomickou krizí a posílení důvěry ve finanční trhy * odsoudili nedávný severokorejský test rakety dlouhé doletu a vyzvali vládu KLDR, aby přehodnotila své provokativní chování * zabývali se i bezpečnostní situací v Afghánistánu a Pákistánu * zdůraznili důležitost společného postupu, pokud jde o epidemii prasečí chřipky.

Podle Evropské komise ale není důvod k panice

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás