Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Švejnar jde do boje o post prezidenta: Ukončeme už éru Klausů a Zemanů

Jan Švejnar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Švejnar | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA V roce 2008 zvítězil Václav Klaus nad ekonomem Janem Švejnarem v nepřímé prezidentské volbě až na šestý pokus. O pět let později byl profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku na začátku volební kampaně jedním z favoritů prezidentského klání – tentokrát již přímé volby. Nakonec se ale nedohodl s ČSSD a odstoupil. Švejnar se však svého prezidentského snu nevzdává. Jak uvedl v rozhovoru pro LN, je připraven vyzvat současného prezidenta Miloše Zemana k volebnímu souboji.

Hlavním důvodem je podle Švejnara Zemanova zahraniční politika, která podle ekonoma představuje nebezpečí pro český stát. „Člověk, který byl Evropanem s velkým E, je najednou silně provýchodní a zaujímá kritický postoj k Evropě a Americe, našim spojencům. Jde o neočekávanou otočku,“ diví se Švejnar.

„Zeman je porazitelný“

Někdejší prezidentský kandidát je přesvědčený, že Zeman je porazitelným politikem. „Pokud by to Zemanovi zdraví dovolilo a znovu by kandidoval a pokud by toto otáčení na Východ pokračovalo a byly zpochybňovány demokratické principy, ano, pak bych byl připraven vyzvat současného prezidenta k souboji. Není neporazitelný,“ potvrzuje Švejnar případný zájem o kandidaturu.

V současnosti se však prý tématem prezidentských voleb ještě nezabývá. Počká, jak dopadnou podzimní senátní a krajské volby. „Zatím tu jsou ještě jiné priority – krajské a následně sněmovní volby. Je důležité vyburcovat lidi, aby šli volit. Je potřeba, aby mladší generace ve věku pod 50 let šly volit a ovlivnily vývoj naší země. Na toto je třeba se zaměřit. Jedná se o jejich budoucnost,“ věří Švejnar.

LN: V roce 2013 jste byl na začátku prezidentské kampaně považován za jednoho z favoritů. Nakonec jste se ale nedomluvil s ČSSD a z kandidatury odstoupil. Nelitujete svého kroku s odstupem času?
Řada lidí mě tehdy považovala za přirozeného kandidáta a bylo logické, že jsem se nad kandidaturou zamyslel. Část sociální demokracie mě byla ochotná podpořit jako nezávislého kandidáta. Jenže vedení strany později rozhodlo, že bych se měl účastnit vnitřních primárek proti místopředsedovi strany, což nedávalo smysl. Nekandidoval jsem, protože se nakonec voleb účastnili poměrně kvalitní kandidáti. Důležitým aspektem byla též otázka financí. Neměl jsem k dispozici dostatek financí na vedení intenzivní volební kampaně. Ponaučením z amerických voleb je poznání, že dostatek peněz na kampaň je důležitým aspektem kandidatury.

LN: A co nyní? Už se začíná roztáčet debata o příštích prezidentských volbách v roce 2018...
Zatím tu jsou ještě jiné priority – krajské a následně sněmovní volby. Je důležité vyburcovat lidi, aby šli volit. Je potřeba, aby mladší generace ve věku pod 50 let šly volit a ovlivnily vývoj naší země. Na toto je třeba se zaměřit. Jedná se o jejich budoucnost.

LN: Kdo byl nebo je podle vás horším prezidentem: Miloš Zeman, nebo Václav Klaus?
V roce 2008 jsem při prezidentských volbách a klání vyzval Václava Klause k debatě o hodnotách, které jsou pro naši zemi důležité – šlo o postoj ke spojencům či budoucnost České republiky v Evropské unii, mluvili jsme o potřebě být bohatou a respektovanou zemí. Nevyhrál jsem, ale došli jsme v nepřímé volbě až do třetího kola druhé volby. Nebyl to neúspěch. Mimochodem Miloš Zeman a Václav Klaus mají mnoho společného. Zejména geopolitickou orientaci na Východ a kritiku západních spojenců. Zemanova východní otočka je opravdu nebezpečná. Po druhé světové válce nemáme s Východem příliš dobrých zkušeností. Už bychom měli ukončit vlády Klausů a Zemanů a vydat se jako společnost směrem do budoucnosti. Měli bychom být v evropské politice vlivnější a spoluurčovat dění v Evropě a ve světě. Evropská unie bude vždy jako celek silnější než jako jednotlivé státy. Buďme v Evropě asertivní, třeba jako Poláci. Ukončeme už éru minulosti a staňme se zemí, jejíž prezident bude respektován a zván do metropolí významných demokratických států. Zatím se to neděje.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...