Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
19. října 2010 11:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tůma nemusí být primátorem. Rozhodne 'krvavá řež' v ODS

Zdeněk Tůma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Tůma. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Vítěz komunálních voleb v Praze TOP 09 se pravicové vládě s ODS nebrání. Nechce se však spolčit s lidmi, které provází špatná pověst.

Rudolf Blažek, Pavel Klega a Milan Richter, to jsou jména členů pražské ODS, se kterými má TOP 09 problém. Kandidát na primátora Zdeněk Tůma proto vyzval stranu k "sebereflexi".

Podle lídra pražské ODS Bohuslava Svobody jde o vnitrostranickou věc. Sám by se ale nebránil tato jména obětovat. "V personálních otázkách nemám mantinely," uvedl v pondělí na tiskové konferenci po úvodním jednání obou stran.

Možné varianty vládních koalic v Praze

A. TOP 09 a ODS - 46 zastupitelů - primátor Tůma
B. TOP 09 a ČSSD - 40 zastupitelů - primátor Tůma
C. ODS a ČSSD - 34 zastupitelů - primátor Svoboda

Kdyby záleželo jen na Tůmovi se Svobodou, dohoda mezi stranami na pravici by tak proběhla velmi rychle. Svoboda už se dokonce nechal slyšet, že by v takovém případě přenechal primátorský řetěz Tůmovi. "Vyplývá to z logiky věci," uvedl. Pravicové strany by se také snáze shodly na vládním programu.

Ovšem především uvnitř ODS probíhá velký vnitřní boj.

Poteče krev

Klega je prvním místopředsedou pražské ODS, Blažek místopředsedou. Richter zase šéfem občanských demokratů v Praze 10 a "koněm" vlivného pražského podnikatele Tomáše Hrdličky. Že by na regionální radě schválili vyloučení sebe samých ve prospěch Tůmy se Svobodou není příliš pravděpodobné.

"Bude to veliká řež, poteče krev," shodují se anonymně pražští občanští demokraté. Jasněji bude už v úterý po zasedání zastupitelského klubu ODS.

Jednání zástupců obou stran ve formátu pražští předsedové, volební lídři a šéfové zastupitelských klubů je v plánu v pátek nebo o víkendu.

TOP 09 v opozici?

V případě, že se pravicové strany nedohodnou, můžu se klidně přihodit, že by TOP 09  - přestože jasně vyhrála - zůstala v opozici. Námluvy strany s ČSSD totiž zřejmě neprojdou. Kandidát na primátora za ČSSD Jiří Dienstbier si prý sice s Tůmou během úvodní povolební schůzky porozuměl, sociálním demokratům se ale více zamlouvá koalice s ODS.

Sám Dienstbier sice takový pakt vyloučil, šéf pražské ČSSD Petr Hulinský, který na magistrátu už léta figuruje, a další vlivní členové by ale byli pro bez ohledu na názor lídra. Schůzka ODS s ČSSD je naplánovaná na středu. Proti velké koalici se ale ostře i staví celostátní vedení ODS v čele s Petrem Nečasem. 


Stížnost zelených může vést k opakování voleb

Strana zelených si stěžuje na nespravedlivý systém hlasování v Praze. Podle odborníků nejsou jejich výhrady u soudu bez šance. Volby by se v takovém případě musely opakovat.

Další podrobnosti si přečtěte v dnešním vydání deníku

pdkPetr Kolář, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...