130 let
Soudcovské kladívko

Soudcovské kladívko | foto: Shutterstock

Doporučujeme

Úplatná spravedlnost: poprvé probíhá soud se soudci

Česko
  •   8:00
PRAHA - Je to první konkrétní signál, že zpráva tajné služby o korupcí prorostlém soudnictví nebyla výstřelem naslepo. Z korupčního jednání se před vyšetřovateli zpovídají dva litoměřičtí soudci. Policie je viní z přijímání úplatku a zneužití pravomocí.

Detaily případu vyšetřovatelé úzkostlivě tají. Stále se totiž může měnit okruh podezřelých. „Jsme na začátku, počet obviněných nemusí být konečný,“ vysvětluje diskrétnost krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která má případ na starosti.

Známých proměnných policejního případu je tak jen poskrovnu. Jisté je, že vyšetřování souvisí s rozhodovací činností obou soudců. A z právní kvalifikace plyne, že inkasovaný úplatek nepřesáhl půl milionu korun. Přesto je případ podle žalobců přelomový. „Za devět let mého působení na krajském státním zastupitelství jde typově o první takový případ,“ říká Bradáčová.

INFOGRAFIKA:

Známá jsou také jména obviněných, jimž byli policisté na stopě několik měsíců. Ve vazbě skončil Josef Knotek, druhý podezřelý Ladislav Jelínek je vyšetřován na svobodě. Oba v nejbližších dnech zřejmě přijdou o soudcovský talár. „Do dvou dnů rozhodnu ohledně dočasného zproštění výkonu funkce obou soudců,“ řekl LN ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
 Zatímco třicátník Jelínek svou kariéru arbitra sotva stihl nastartovat, druhý obviněný je v soudnictví zkušený matador. „Pan Jelínek u nás byl od loňského června, pan Knotek řadu let,“ popisuje Jana Márová z litoměřického okresního soudu.

Chyběly důkazy

Za tu dobu utrpěla Knotkova pověst coby soudce řadu trhlin. Už jednou jej ministr zbavil funkce. To když před čtyřmi lety stanul před soudem v roli obžalovaného. Státní zástupce jej vinil, že pomáhal zahladit nehodu soudce Nejvyššího soudu a později pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka, jenž byl napojen na konkurzní mafii soudce Jiřího Berky. Kvůli chybějícím důkazům byl ale Knotek nakonec osvobozen.

 A sporné bylo i Knotkovo rozhodování. Jeho podpis figuruje například v rozsudku, jenž osvobodil bývalého starostu Terezína Jana Horníčka. Nové vedení exstarostu zažalovalo za to, že chybně vypsal výběrové řízení na stavbu golfového hřiště. Městská kasa kvůli tomu přišla o devítimilionovou státní dotaci a radnice se musela zadlužit. „Stalo se to v době, kdy se dotace teprve rozjížděly,“ vysvětloval Knotek důvody, proč se exstarosty zastal.

Kod přišel o talár?

JIŘÍ BERKA

V jedné z nejrozsáhlejších kauz české justice bylo obžalováno celkem 12 lidí, mezi nimi i ústecký konkurzní soudce Jiří Berka. * Devět viníků bylo v roce 2010 odsouzeno za účast na zločinném spolčení se škodou velkého rozsahu, Berka vyfasoval 9 let. * Deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby konkurzní gang způsobil škodu 264 milionů. Dalších 202 milionů se prý pachatelé z firem pokusili odčerpat. Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce.

Soudce Jiří Berka

PAVEL NAGY

Bývalý mladoboleslavský soudce byl přistižen při braní peněz za informace, k nimž měl jako soudce přístup.

Za přijímání úplatku a další čtyři trestné činy mu hrozilo až dvanáctileté vězení.

Loni v květnu však berounský státní zástupce Pavel Prygl Nagyovo trestní stíhání přerušil, a to z důvodu vážné psychické choroby obviněného.

Nagy byl následně zbaven svéprávnosti; veškeré úřední kroky za něj dělá jeho opatrovník.

PAVEL KUČERA

Dlouholetý místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera patří mezi představitele, které bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila za členy takzvané justiční mafie.

V souvislosti s jeho nevyjasněným angažmá v kauze Čunek ho soud nepravomocně zbavil taláru a Pospíšil ho pak dočasně zbavil funkce soudce. Kučera nato rezignoval sám. Do penze tak odešel s formálně čistým štítem.

Horníčkova nástupkyně už před dvěma lety upozorňovala, že je verdikt podezřelý. A nové okolnosti ji v domněnce utvrdily. „Předložili jsme řadu důkazů a pan Knotek je nevzal v potaz, nemohu to dokázat, ale měla jsem z řízení dojem, že je zmanipulované,“ popisuje starostka Terezína Růžena Čechová. 

Samo trestní stíhání ovšem nijak neshazuje každé předchozí rozhodnutí soudců. Případná revize by se týkala jen verdiktů, u nichž by policie prokázala, že byly zmanipulované. „Trestní stíhání neznevěrohodňuje všechny případy, které kdy ten soudce rozhodl,“ potvrzuje šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. „Jediný důsledek pro místní soud je, že má o dva trestní soudce míň,“ říká žalobkyně Bradáčová.

Autoři: Markéta Chaloupská, Jaroslava Synáčová
  • Vybrali jsme pro Vás