130 let

Otevření hospod. | foto: Petr Lundák, MAFRA

Doporučujeme

Úplné rozvolnění, kvůli soudu vláda od pondělí otevírá vše, co bylo dosud zavřené. Od hospod až po solária

Česko
  •   16:24
Praha - Přestřižení posledních proticovidových provazů přichází o dva týdny dříve, než si vláda a odborníci přáli. Akceleraci návratu k normálu zařídil Nejvyšší správní soud. Bez odkladných účinků stanovil, že mimo nouzový stav nemůže ministerstvo zdravotnictví zavírat provozovny. Proto už od pondělí otevírá vše, co zbývá: hospody, diskotéky, krytá koupaliště či sauny. Zavřeno už nebude nic, fungování míst však okleští režimová pravidla.

„Jsem v resortu třetí den a nejsem úplně šťastný, že musíme udělat tak razantní rozvolnění. Kdyby nás nedonutil rozsudek, navrhoval bych udržení termínu na 14. června. Byť se epidemická situace lepší, riziko tu stále existuje,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pátek po vládě, která soudem nařízené otevírání schválila.

Stravovací zařízení se od pondělí zařídí stejně jako zahrádky: podmínkou vstupu je test, stačí samoodběr, u stolu jsou nejvýše čtyři lidé, nejde-li o členy domácnosti, v provozovně se člověk musí pohybovat s respirátorem nebo výkonnou nanorouškou, odhalit dýchadla lze jen během konzumace. Dovnitř nesmí víc lidí, než kolik je tam míst k sezení. Uvolnění se týká rovněž heren, kasín, hudebních klubů a diskoték, ani ty vláda nesmí držet zavřené. Může je nechat sešněrované, což dělá.

„Bude to bez tance a živé hudby, stejně jako v restauracích, s tím rozdílem, že tady se host musí prokázat PCR nebo antigenním testem výhradně ze zdravotnického zařízení. Z epidemického hlediska je to zcela logické, tanec představuje užší kontakt mezi lidmi,“ dodal ministr Vojtěch.

Kdy přijdou s očkováním na řadu děti? O datu by se mělo rozhodnout v neděli, říká Vojtěch

Zámky spadnou rovněž z koupališť, wellness center, solných jeskyní a solárií. Přímo při čerpání dané služby nos a ústa nemusejí být zakryté, při pohybu po budově ale ano. I tady jsou podmínkou vstupu negativní testy, absolvované očkování nebo prodělaná nemoc. Pouze děti do šesti let jsou povinnosti kdekoli se prokazovat covidovou bezinfekčností zproštěné. U bazénů smí být jeden člověk na každých patnáct metrů čtverečních, v relaxačních zařízeních se může zaplnit nejvýše třetina kapacity.

Podle dostupných studií představují podniky s jídlem a pitím nejplodnější líhně nákazy. Při konzumaci nejsou roušky na obličeji, při opilosti mizí sociální distanc, víc se prská, přičemž kapénkami se infekce šíří.

Omezené pravomoci resortu vycházejí z podoby pandemického zákona, jak jej v kompromisní podobě schválila sněmovna hlasy koaličních i opozičních poslanců. Vojtěchův předchůdce Petr Arenberger hned v úvodu svého působení maně přiznal, že vláda počítá s tím, že její opatření soud shodí jako nezákonné, ale do verdiktu si kupuje čas, aby měla čím pandemii krotit.

Rozsudek i Arenbergerovo podřeknutí zakládají na riziko početných žalob, jimiž by se nezákonně zavřené hospody mohly domáhat odškodnění; ministr Vojtěch doufá, že právě promptní rozvolnění tuto hrozbu zahladí. „Je dobře, že po týdnech pohrdání právním řádem budou konečně opatření uvedena do souladu s pandemickým zákonem. Důležitější ale je, aby se vláda vyjádřila k tomu, že opakovaně vědomě postupovala v rozporu se zákonem,“ míní Tomáš Prouza, šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Zdá se však, že vláda sama se ke kompenzaci postupu nechystá, byť zatím nerozhodla, jestli a jak budou pokračovat podpůrné programy, když provozovny v omezeném režimu otevírají. Jejich pokračování by mohlo být zdrojem vynahrazení újmy, zvláště kdyby se přijetí podpory vázalo na závazek, že podnikatel upouští od soudního vymáhání škod, jako tomu u vyhlášených programů ostatně bylo.

Pandemický zákon, co není vhodný pro čas pandemie

Na otevření všeho, co je ještě zavřeno, naváže od úterý avizovaná novinka v podobě dvou PCR testů měsíčně zdarma, k tomu Čechům náleží nárok ještě na čtyři antigenní metody bez poplatku za stejné období. Takhle to bude po celý červen, v červenci se perioda u antigenů zmenší na polovinu. Odlehčuje se tak vyčerpanému eráru a také zvyšuje tlak na ty, kdo s očkováním váhají či otálejí.

Měkké postihy lidí na zahrádkách. Hygiena zkontrolovala stovky lidí, prohřešky řešila jen domluvou

A v případě zahrádek také nedbají regulí, jak podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové dokazují výsledky kontrol, o nichž Lidovky.cz již informovaly: za první týden jejich uvolnění hygienici prověřili 751 lidí na předrestauračních posezeních, přes jedenáct procent z nich se nemohlo vykázat průkazným testem.

Restaurace hlásí na příští dny tisíce rezervací, někde se obsazují už i termíny...
Podniky se dočkaly znovuotevření.

„Vzhledem k procentu záchytu jsme se v tomto týdnu dohodli s policejním prezidiem, že i policie zintenzivní činnost na tomto úseku a vypomůže hygieně. Je nutný apel na občany, aby splňovali podmínky. Nově zavádíme povinnost provozovatele, aby viditelně informovali o podmínkách vstupu,“ uvedla Svrčinová.

Podle Vojtěcha se také musí otevřít debata nad tím, jak upravit pandemický zákon, případně i předlohu o ochraně veřejného zdraví, aby účelněji sloužily, když je třeba zdolávat pandemii; to platí hlavně pro první z řečených norem. Opozice odmítala prodloužit nouzový stav v době, kdy koronavirus ani zdaleka neskomíral v útěšlivých hodnotách, jako to dělá poslední týdny.

Vojtěch má za úkol dokončit zavedení covid pasu a naplánovat strategii pro přeočkování

Vláda musela přejít pod režim pandemického zákona, přes který na nejrizikovější oblast – podniky, kde se jí a pije – nedosáhne. Propukne-li covid či jiná infekce s novou silou a ve sněmovně nebude vůle k protažení nouzového stavu, měl by kabinet jen třicet dnů na ostrou regulaci, pak už ne. I kdyby statistika a epidemiologové od uvolněných kontaktů sebevíc zrazovali.

Mimořádná nařízení od počátku narážejí u soudů, jejich senáty je opakovaně ruší. Už loni při první vlně padaly verdikty, že mimo nouzový stav nesmí státní aparát zavírat obchody, v pozdějších vlnách rušily soudy výnosy proto, že v nich bylo chabě zdůvodněné, proč se vláda rozhodla zrovna pro takovou restrikci. Ani to podle Vojtěcha čistotě procesu a právní jistoty nepřidalo. Aktuální nález Nejvyššího správního soudu nehodnotil vysvětlení, zacílil na meritum věci.

Že postup ministerstva zdravotnictví kritizuje opozice, to nepřekvapí, tepe vládu za nezákonnost postupu i to, že uvádí v život diskotéky bez tance. Podoba reakce na soudní nález se nepozdává ani některým členům vlády, ohradil se třeba ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

„Jak je možné, že v restauracích a hospodách se bude od rána popíjet s jakkoliv provedeným testem, zatímco do divadel a na koncerty budou muset lidé v té samé době chodit s respirátorem a testem provedeným profesionálním zdravotníkem,“ rozčílil se s tím, že kultura je diskrimonovaná.

Míra režimových pravidel se má odvíjet od epidemického rizika dané aktivity, zevrubné odůvodnění má být součástí opatření, to ostatně plyne z rozsudků. Jestliže se člen vlády parametrům diví, zakládá to podezření, že vysvětlení regulí není řádné ani tentokrát.

Autor: Kateřina Surmanová
  • Vybrali jsme pro Vás