130 let

Už bude líp, doufají aerolinky

Česko

HONGKONG Letecké společnosti i dodavatelé letadel už pociťují první náznaky zmírnění recese, která jejich odvětví tvrdě sužuje.

Vyplývá to z jejich včerejších vyjádření na asijském aerosalonu v Hongkongu a dalších zveřejněných dat.

Akcie evropských aerolinií díky tomu vzrostly, i když se přepravci obávají vysokých cen paliv.

Výrobce letadel Airbus předpokládá, že počty cestujících v letecké dopravě začnou růst příští rok díky celkovému oživení ekonomiky. Nárůst v příštím roce odhaduje celosvětově na 4,6 procenta, letošní pokles by podle odhadů Airbusu mohl být dvouprocentní.

V Evropské unii se v červenci meziroční pokles osobní přepravy zbrzdil na 4,3 procenta. Průměrný pokles za prvních šest měsíců roku byl 9,6 procenta.

Air France-KLM v Evropě oznámila, že v srpnu jí počty cestujících klesly o 2,9 procenta. Kapacitu letadel ale společnost naplnila z 84,8 procenta, což představuje meziroční zvýšení o 1,1 procentního bodu. Akcie společnosti v reakci na tato zveřejněná čísla vzrostly o šest procent. Irské společnosti Aer Lingus v srpnu dokonce stoupl meziročně počet cestujících o 7,7 procenta.

Nákladní přeprava, která slouží jako ukazatel kondice světové ekonomiky a zahraničního obchodu, v Evropě proti červenci minulého roku klesla o 13,4 procenta. Průměrný pokles předchozích šesti měsíců činil ale hrozivých 22,4 procenta. Očekávaná ztráta devět miliard Také Air France-KLM pozorovala v posledních měsících v nákladní přepravě stabilizaci.

Airbus odhaduje, že v roce 2011 vzroste osobní letecká přeprava o sedm procent, uvedl na aerosalonu v Hongkongu viceprezident pro tržní a produktovou strategii podniku Laurent Rouaud. Dodal ale, že obrovskou otázkou zůstávají náklady, zejména palivové.

Boeing se v hongkongské předpovědi zaměřil spíš na prodej letadel. Americký strojírenský koncern předpokládá, že do roku 2011 se světový trh s letadly nevzpamatuje. „Příští rok bude rokem hospodářského oživení, v roce 2011 se oživí letecký průmysl a teprve v roce 2012 aerolinie zvýší poptávku po nových letadlech,“ předpověděl prezident marketingu v divizi dopravních letadel Boeing Randy Tinseth. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) předpokládá, že světová letecká přeprava letos vykáže čistou ztrátu devět miliard dolarů. V pololetí byla čistá celková ztráta aerolinií zhruba šest miliard dolarů.

Airbus i Boeing proto čeká nejhorší celoroční počet zakázek za posledních 15 let. Situace nutí aerolinie rušit objednávky nových strojů nebo odkládají jejich převzetí.

Podle ekonomů se světová ekonomika pomalu dostává z recese.

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) obnoví hrubý domácí produkt USA a eurozóny růst již ve třetím čtvrtletí.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás