24. října 2014 9:41, aktualizováno  9:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus má pochybnosti o kvalitě škol. Bude radit ministru Chládkovi

Václav Klaus v Institutu Václava Klause | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus v Institutu Václava Klause | foto: Dan Materna

V čele nově zřizované Národní rady pro vzdělávání bude bývalý prezident Václav Klaus. Rada má být poradním orgánem ministra a pomáhat se vzdělávací strategií.

„Mám vážné pochybnosti o kvalitě našich škol i o způsobu, jak jsou hodnoceny. Mohu-li přispět k nějaké změně v tomto smyslu, rád to udělám,“ uvedl exprezident.

Informaci o Klausově angažování sdělil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD)regionálnímu Deníku. Uvedl, že chtěl, aby v radě zasedli špičkoví odborníci, kteří průřezově obsáhnou celou problematiku českého školství. „Šlo mi také o názorově pestré složení, abychom společně dokázali nastavit strategii, která se nebude měnit s každým ministrem. Proto jsem do čela rady vybral bývalého prezidenta Václava Klause, který razí ve vzdělávání trochu jinou teorii než já. V některých věcech se shodneme, v jiných ne, ale tak to má být,“ řekl. V Klausově rodině se školstvím zabývá především Václav Klaus mladší, který vedl gymnázium PORG a je odborným mluvčím ODS pro tuto oblast.

ČTĚTE TAKÉ

Rada by měla být zřízena na základě novely školského zákona v příštím kalendářním roce. Měla by tím být zajištěna kontinuita vzdělávací koncepce bez ohledu na to, kdo bude stát v čele ministerstva.

V patnáctičlenné radě zasedne podle ministra řada výrazných osobností včetně dvou rektorů, mimo jiné rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, předseda Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého či Jan Mühlfeit, který působí v Microsoftu jako reprezentant pro Evropu, ale ke konci roku z funkce odejde a bude poradcem investičního fondu Atlantic Bridge.

Lidovky.cz, ČTK