26. října 2013 17:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výsledky jsou pro ODS prohrou. Voliči ji chtějí vidět na střídačce

Miroslava Němcová odpovídá novinářům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslava Němcová odpovídá novinářům. | foto: MAFRA: Jan Zátorský

PRAHA Volební výsledky jsou pro ODS prohrou. Voliči straně vzkázali, že má jít na střídačku. Voličům nestačí dosavadní personální změny. Novinářům to řekla místopředsedkyně Miroslava Němcová. ODS má přes sedm procent hlasů, v posledních volbách měla 20. Do Sněmovny se pravděpodobně nedostane ani úřadující předseda Martin Kuba. I on výsledek označil za fatální prohru.

ODS se podle Němcové nepodařilo získat důvěru, která byla otřesena po pádu vlády vedené expředsedou ODS Petrem Nečasem. "Voliči nám teď vzkazují, že máme jít na střídačku, naštěstí nás pravděpodobně nechali postoupit do Poslanecké sněmovny," řekla novinářům Němcová. Následující roky podle Němcové dávají straně příležitost pokračovat ve změnách, které byly po odchodu Nečase nastartovány.

"Největší výprask v historii ODS"

Předseda Kuba řekl, že si nyní neumí představit vládu, na které by se ODS mohla podílet nebo ji podporovat. Jan Zahradil výsledky voleb okomentoval na Facebooku: "Největší výprask v historii ODS. Větší, než jsem čekal. Jestli se neprobereme, příště končíme."

Němcová komentovala i výsledky ostatních stran. "Nejvíce mě děsí postup nesystémový stran, ať už hnutí ANO nebo hnutí Tomia Okamury, to považuji za ránu do vazu demokratickému parlamentnímu systému v ČR," uvedla. Poukázala na malý vliv současného prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause.

Zeman je čestným předsedou zemanovců, kteří do Sněmovny nepostoupí. Klaus, který byl zakladatelem ODS, tentokrát podpořil hnutí Hlavu vzhůru, které asi také skončí pod pětiprocentní hranicí. "Nás velmi poškodil Václav Klaus a na našem výsledku nese i on svůj podíl," dodala Němcová.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.