Velký můstek ovládl Rakušan Schlierenzauer

OSLO Závod na velkém můstku na světovém šampionátu lyžařů v Oslu vyhrál rakouský skokan Gregor Schlierenzauer a získal vůbec první individuální titul v kariéře. Nejlepším z českých reprezentantů byl Roman Koudelka na 22. místě.

Schlierenzauer porazil o tři desetiny bodu krajana Thomase Morgensterna. Již jistého vítěze Světového poháru tak připravil o možnost získat na Holmenkollenu čtyři zlaté medaile. Třetí příčku obsadil Švýcar Simon Ammann. Čtyřnásobný vítěz Světového poháru a polský reprezentant Adam Malysz mezitím obsadil 11. místo a oznámil, že po sezoně ukončí kariéru. „Tohle bylo moje poslední mistrovství světa,“ řekl Malysz.

Ale zpátky k Čechům. Před Koudelkou skákali v prvním kole Norové Anders Jacobsen a Anders Bardal a díky dobrým podmínkám jim patřilo druhé a třetí místo. „A pak jsem nalezl na lavičku já a otočilo se to. To jsem ještě neviděl,“ litoval jednadvacetiletý Koudelka, který předvedl skoky dlouhé 118,5 a 125 metrů.

Osmadvacátý Jakub Janda měl jako Koudelka v prvním kole horší podmínky a vítr zezadu, který skokana sráží a bere mu metry. V kvalifikaci, která předcházela závodu, se blýskl pátým nejlepším výkonem Jan Matura. V prvním soutěžním kole ale skok nezopakoval. „Zpozdil jsem odraz, byl jsem totiž trochu přemotivovaný,“ přiznal nakonec celkově čtyřicátý Matura. Stejně jako on neprošel do druhého kola ani Lukáš Hlava.

Dnešní program šampionátu: severská kombinace - štafeta-skoky (11.30), štafeta mužů na 4 x 10 km (12.45), běžecká část severské kombinace (16.00).