130 let
Řepka olejka

Řepka olejka | foto: Lidové noviny

Vodu pod Českem znečistila hnojiva. Jde o důsledek velkých lánů řepky a kukuřice

Česko
  •   6:00
PRAHA - Když člověk projíždí českou krajinou, jedna z nejčastějších barev, kterou na polích vidí, je žlutá. Podpora výroby biopaliv a jejich povinné přimíchávání do pohonných hmot zaplavily republiku lány řepky a kukuřice, z nichž se ekologická paliva nejčastěji vyrábějí. V důsledku tohoto trendu se ale děje ještě jedna věc, která není na pohled patrná. Chemikálie, jimiž se řepka s kukuřicí hnojí, se přesouvají do podzemních vod a významně je znečišťují.

Vyplývá to ze zprávy o stavu vodního hospodářství v roce 2016, kterou na svém pondělním zasedání projedná vláda a LN ji mají k dispozici. „Propagace takzvaných obnovitelných zdrojů energie jako ekologické alternativy k tradičním zdrojům energie vede v České republice dlouhodobě k významné kontaminaci podzemních vod pesticidy používanými hlavně k ošetřování energetických plodin, jako je řepka a kukuřice.

Čím dál tím víc Čechů si uvědomuje, že pitná voda není samozřejmost

Na rozdíl od herbicidů používaných pro ošetřování obilovin, které podzemní vody nekontaminují v takovém rozsahu. Otázkou zůstává, zda takováto strategie po zvážení všech vlivů na životní prostředí je opravdu ekologickou alternativou a je dlouhodobě udržitelná,“ stojí ve vládní zprávě.

Alarmující je i celková hodnota. V roce 2016 byl některý z limitů pro znečištění překročen u 86,8 procenta sledovaných podzemních vod. Je to obzvlášť závažné zjištění v době, kdy jsou hladiny podpovrchových vod na historických minimech, a stávají se tak strategickou vzácností, již je třeba chránit.

Autor: Kateřina Surmanová
  • Vybrali jsme pro Vás