130 let

Vojáci začínají stavět mosty

Česko

V poničených oblastech má vyrůst celkem devět provizorních přemostění. Obce je mohou mít až tři roky

PRAHA Dravému proudu byly nejblíže. Mosty a lávky přežily v rozbouřených severočeských řekách nanejvýš několik hodin. Pak je kalné veletoky zkrátka vytrhly z břehů a unesly na vlnách.

Pro města či obce je jejich ztráta často fatální záležitostí. Například město Raspenava. Podél říčky Smědé se táhne celých devět kilometrů. Ještě do soboty spojovalo oba břehy devět lávek a dva mosty. Nyní stojí už jen mosty, lávky jsou minulostí. Přechod přes řeku však postrádá snad každá z postižených obcí.

Některé z nich se však už během několika dní dočkají provizorní náhrady. Na sever Čech totiž dorazila armádní ženijní brigáda, která se specializuje na stavbu provizorních ocelových mostů. První z nich postaví během zítřka v obci Rousínov u Nového Boru. Celkem hodlají ženisté v postižených oblastech vybudovat devět přemostění, například ve Cvikově, Hřensku, Šluknově či Kytlicích. Nejdelší, 48metrový provizorní most vyroste v Chrastavě.

Vše proběhne velmi rychle. Stavba malého mostu zabere ženistům den či dva, výstavba velkého, třeba toho chrastavského, zhruba týden až 14 dní. „Záleží to na typu konstrukce mostu. Používáme dva typy. Když stavíme lehčí příhradový most, skládáme k sobě jen jednotlivé příhrady a mostovku. Při stavbě těžkého mostu s vyšší nosností musíme spojit všechny jednotlivé nosníky,“ vysvětluje náčelník ženijního vojska Ota Rolenec. Stavbu může prodloužit i nestabilní břeh, který musí vojáci složitě zpevňovat.

Provizorní most může v jakékoli povodněmi zasažené obci zůstat až tři roky. Do té doby ho musí nahradit zcela nový most. Neznamená to však, že kdyby se termín nestihl, armáda most složí a odveze. V takovém případě může provizorium zůstat a obec pak za něj platí státu nájem.

Tak to chodí například v Českém Krumlově. Provizorní most pod poštou je tam už od ničivých záplav v roce 2002. Město si ho od státu pronajalo do října letošního roku. Nemělo totiž dostatek peněz na jeho náhradu, kterou má být otočný most, který by se v případě povodní sklápěl ke břehu, aby nebránil průtoku vody.

Od roku 1997, kdy Moravu zasáhly rozsáhlé ničivé povodně, bylo v Česku smontováno 95 provizorních mostů. Posledních šestnáct armádní ženisté postavili loni. Devět provizorií obce nevrátily a platí za ně nájem. Obcím totiž provizorní mosty nemusí vadit. Unesou až dvacet tun váhy a mají třicetiletou životnost.

Provizorní mosty jsou za normálních okolností uschovány ve skladech Správy státních hmotných rezerv. Tato státní organizace schraňuje ve svých šesti halách komponenty, ze kterých lze postavit až pět tisíc provizorních přemostění. V případě živelní pohromy se správa od krizového štábu poničené oblasti dozví, kolik mostů je potřeba a kde mají vyrůst. Poté její nákladní vozy odvezou díly na místo, kde se jich ujmou armádní ženisté. Ti už mají v tu chvíli zpracovaný projekt a prakticky přímo po vyložení materiálu začínají stavět.

Provizorní mosty dokážou překlenout i poměrně široké koryto řeky. Nejdelší most, který se dá z ocelových součástí postavit, může totiž měřit až 250 metrů.

PROVIZORNÍ MOSTY * Na devíti místech v severních Čechách vyrostou po ničivých víkendových povodních provizorní mosty. * A to například v Chrastavě, Rousínově, Cvikově, Povrlech, Kytlicích, Šluknově a Hřensku. První most vznikne v sobotu v Rousínově. * Nejdelší, 48metrový most dostane Chrastava. Ženisté ho budou stavět dva týdny. * Lehký provizorní most unese až 20 tun a má 30letou životnost. Těžký most unese až 60 tun. * Od roku 1997 postavili ženisté v Česku už 95 mostů. Šestnáct minulý rok. * Z jednotlivých ocelových dílů lze postavit most až o délce 250 metrů.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás