130 let

Ukrajina patří do NATO, řekl Hilšer. Petr Pavel by k V4 přibral pobaltské státy

Prezidentské volby 2023
  •   13:02aktualizováno  13:18
Je třeba jednoznačně říci, že Ukrajina patří do NATO, řekl při debatě pěti kandidátů na prezidenta senátor Marek Hilšer. Pro rozšíření současné V4 (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) se vyjádřil Petr Pavel, přibral by tři pobaltské země (Litva. Lotyšsko, Estonsko) i Bulharsko a Rumunsko.

Celkový počet zemí současné Visegrádské spolupráce by se tak podle něj mohl zvýšit ze čtyř až na devět.

„Já bych ji modifikoval, v bezpečnostní oblasti je ta spolupráce je mělká “ řekl Pavel ke spolupráci zemí V4. Maďarsko na rozdíl od dalších členů V4 odmítlo, aby přes něj směřovaly zbraně na Ukrajinu napadenou ruským agresorem. Konflikt, který vede Rusko, se podle Petra Pavla netýká jen Ukrajiny.

Výdaje na obranu jsou nejlepší investicí do budoucnosti, řekla Nerudová

„Zapomněli jsme na to, že bezpečnost nás všech je elementární předpoklad blahobytu nás všech. Výdaje na obranu státu jsou tou nejlepší investicí do budoucnosti,“ řekla v debatě kandidátů na Hrad Danuše Nerudová.

„Musíme navýšit pomoc ukrajinské armádě. Je třeba jasně říci, že Ukrajina patří do NATO,“ prohlásil Hilšer. Podpořil i bezletovou zónu nad Ukrajinou, o což země ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádal země NATO.

Koho budete volit?

celkem hlasů: 16464

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 5. prosince 2022. Anketa je uzavřena.

Danuši Nerudovou7087
Petra Pavla5013
Andreje Babiše2063
Pavla Fischera1220
Josefa Středulu568
Někoho jiného303
Marka Hilšera210

Proti bezletové zóně nad Ukrajinou se vyjádřili Pavel, Nerudová i šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula. Vyhlášení bezletové zóny by totiž Rusko vnímalo jako vyhlášení války. Podpořili ale další dodávky zbraní Ukrajině. „Měli bychom Ukrajině dodat sofistikovanější obranné prostředky,“ řekl Petr Pavel.

Po skončení války, kterou Rusko rozpoutalo na Ukrajině, by měli lidé, kteří jsou za to v Rusku zodpovědní, postaveni před mezinárodní soudní tribunál, řekl v diskusi senátor Pavel Fischer.

Na téma zahraničně-bezpečnostní politiky se utkalo pět z devíti kandidátů na příštího prezidenta – senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel, který pak působil i ve funkci předsedy vojenského výboru NATO, a šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula.

Debatu pořádaly spolek Jagello 2000, portál iDNES.cz a CEVRO Institut. Právě v CEVRO Institutu se debata konala a jejím spolumoderátorem byl Vladimír Vokál z portálu iDNES.cz.

Útoky na Nordstream 2 ukázaly, jak jsme zranitelní, řekl Fischer

„Musíme se podívat na zabezpečení infrastruktury, útoky na Nordstream 2 ukázaly, jak jsme zranitelní,“ prohlásil Pavel Fischer. Řekl také, že nás ohrožuje Čína a že jí nemůžeme brát jen jako byznys partnera, protože spolu s tím k nám směřuje její vliv.

„Bezpečnost není samozřejmost,“ uvedl odborář Středula. Čínu označil za bezpečnostní hrozbu. „Je to druhé největší nebezpečí po Ruské federaci,“ řekl Středula. S tím souhlasila i Nerudová.

Všech pět uchazečů v debatě podpořilo navýšení rozpočtů na obranu na dvě procenta HDP. Premiér Petr Fiala toho chce dosáhnout v roce 2024.

„Je to už potřetí, co podobnou debatu prezidentských kandidátů organizujeme,“ řekl Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000.

Fischer i Hilšer se účastnili podobné debaty již v roce 2017 před volbou hlavy státu, které se také zúčastnili. Oba vypadli již v prvním kole volby.

Nerudová vyhrála debatu u čtenářů iDNES.cz

Diváci mohli během diskuse hlasovat, který z pětice kandidátů podle nich splňuje nejlépe jejich představy jako vrchního velitele ozbrojených sil, jímž prezident podle Ústavy České republiky je.

V debatě podle čtenářů iDNES.cz zvítězila Nerudová před Petrem Pavlem.

Pozvání do debaty dostal i bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Z účasti se omluvil kvůli jinému programu.

Babiš ovšem už minulý týden oznámil, že až do konce roku nehodlá účastnit žádných debat s protikandidáty. Podnělní debaty v CEVRO institutu se neúčastnili ani poslanec SPD Jaroslav Bašta, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, kteří se rovněž o post hlavy státu ucházejí.

Ministerstvo vnitra do voleb prezidenta pustilo 9 z 21 kandidátů, kteří o to projevili zájem. První kolo volby se uskuteční 13. a 14. ledna, případné druhé kolo o čtrnáct dnů později.

Zobrazit speciál

Prezidentská debata Jagello 2000, serveru iDNES.cz a CEVRO Institutu

Autor: Josef Kopecký
  • Vybrali jsme pro Vás