130 let

Výzkum jako cesta z krize

Česko

Nejen obavy ze změny klimatu a politické proklamace o nutnosti snížit emise skleníkových plynů mohou stát za rozvojem obnovitelných zdrojů energie. Důvod může být i mnohem prozaičtější - snaha přilákat investory a pozvednout tak hospodářský růst regionu.

Důkazem je Lolland, čtvrtý největší ostrov Dánska. Má rozlohu přes 1200 čtverečních kilometrů, z Kodaně trvá cesta autem dvě hodiny. S hlavním ostrovem Sjaelland ho spojují dva mosty, plánuje se i dálnice do Německa.

Ostrov má 70 tisíc obyvatel, donedávna je živilo především zemědělství a rybolov. Když na přelomu 70. a 80. let zkrachoval přístav ve městě Nakskov na západním pobřeží, nezaměstnanost dosáhla 40 procent. Místní samospráva navrhla poměrně originální řešení: zvednout daně a získat tak prostředky na projekty zaměřené na vývoj alternativních zdrojů energie.

Odvážný tah patrně vyšel: nezaměstnanost klesla na čtyři procenta a z ostrova se stala jedna velká laboratoř. Vývojáři tu mohou v reálných podmínkách testovat svá pokusná zařízení. Dnes jich tu najdeme desítky - větrné turbíny nové generace, vodíkové palivové články, vytápění pomocí biomasy nebo rostlinného oleje, turbínu poháněnou mořskými vlnami.

Vloni místní zastupitelé schválili novou iniciativu nazvanou Lolland CTF (Community Testing Facilities, tedy Komunitní testovací zařízení). Jejím cílem je lákat na ostrov další investory a podporovat spolupráci výzkumných ústavů s průmyslovými a energetickými firmami na vývoji nových zdrojů energie.

Už dnes na ostrově veškerou elektřinu vyrábějí z obnovitelných zdrojů a je jí dokonce o polovinu víc, než místní obyvatelé spotřebují. Zbytek se proto vyváží do dalších částí Dánska, levný noční proud putuje i do sousedního Německa. Do roku 2015 obnovitelné zdroje pokryjí také 90 procent energie pro vytápění, fosilní palivo v kotlích ustoupí rostlinnému oleji. Emise skleníkových plynů se mají každý rok snížit o tři procenta.

Autor: