130 let

Za co jsme cinkali klíči

Česko

Od samého rána bude 17. listopadu Česká televize připomínat události před dvaceti lety. Na všech svých programech uvede dokumenty, komponované pořady, záznamy koncertů, které se uskutečnily koncem roku 1989, historické rekonstrukce i nová díla inspirovaná pádem totality.

PRAHA Výmluvné názvy jednotlivých pořadů naznačují, co diváky v jubilejní den na obrazovkách ČT čeká: Jak se žije zpěvnému svědomí národa podle Jana Hřebejka aneb Písničkáři v čase svobody (aktéry jsou Jarek Nohavica, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta); Konec železné opony (animovaný film dětem vypráví, jak se u nás „tehdy“ žilo); Koncert pro všechny slušný lidi (po částech uváděný koncert ve Sportovní hale z 3. prosince 1989 zaznamenává například vstup Karla Kryla); Historický předkrm (měsíc po měsíci zaznamenané události, jež listopadu ’89 předcházely); Připoutejte se, prosím, kapitalismus přichází (několikrát během dne se originálním způsobem k přelomovým událostem vyjádří tvůrci animovaným filmem); 20 let bez opony – Máme co slavit (průvod z Albertova po autentické trase zakončí 17. listopadu 2009 podvečerní koncert na Zlatém kříži v Praze)... A filmová koláž Pavla Kouteckého zachytila atmosféru během volby Václava Havla prezidentem. Jmenuje se příznačně: Ó, my se máme. Tři klíčové premiéry Aktuálními premiérami jsou tři klíčové dokumenty, jimiž autoři vyjadřují kromě jiného vztah současníků k tehdejším událostem. Film scenáristky Rebeky Křižanové a režiséra Štěpána Kačírka Sedm studentů po dvaceti letech nabídne osudy těch, kteří tehdy pochodovali na Albertově, každý v jiné roli. Ukazuje vývoj jejich životů i postojů, jejich další, rozdílné kariéry i posun v názorech. Autorem dokumentu Mrtvý student, který se nikdy nenarodil je Jaroslav Veis, scénář psal s Janou Struneckou, tehdejší studentkou, jež byla poblíž Milana Růžičky – Zifčáka, když se vytvářel mýtus mrtvého studenta. Ve filmu zaznívají spekulace o vlivu StB na tehdejší dění, pátrá se v něm po stopách Drahomíry Dražské, která zprávu o smrti Martina Šmída přinesla... Průvodcem dokumentem je jeho režisér Igor Chaun.

Dokument Petra Jančárka a historika Jiřího Suka hledá odpověď na otázku Za co jsme cinkali klíči?. Konfrontuje představitele nově vzniklých elit (Havel, Vondra, Křižan...) s postoji lidí, kteří se postupně vrátili k „civilnímu“ životu a nevidí současnost pouze pozitivně.

Zatímco první program je zaměřen především na dokumentární retrospektivu, na druhém programu jsou připraveny pořady umělecké a stylizované – například satirická komedie o principu totalitní moci Vyloženě rodinná historie (v roce 1969 ji režíroval Jaroslav Dudek) nebo program s názvem Svobodné divadlo, jak o něm v prosinci ’89 přemýšleli Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Rudolf Hrušínský, Jiří Suchý, Milan Uhde, Pavel Landovský, Josef Kemr, Otomar Krejča a další osobnosti. ČT 24 uvede celodenní sérii speciálů souvisejících s kontinuálním projektem 20 let svobody. A na webových stránkách diváci budou moci vstoupit svými otázkami do diskusí ve studiu.

***

www Listopad tečka cz Na webu www.listopad1989.cz se objeví dosud nezveřejněné fotografie, video a audio záznamy z listopadu a prosince ’89, které na základě výzvy poslali diváci, i série dosud nezveřejněných snímků Jana Šilpocha. Web nabídne také slovníček osobností, institucí, nezávislých sdružení a tehdejších zkratek, podrobnou mapu trasy průvodu s dnešními fotografiemi místa. Unikátní jsou zvukové záznamy klíčových jednání opozice s tehdejší mocí z osobního archivu Vladimíra Hanzela, který byl před dvaceti lety osobním tajemníkem Václava Havla a zúčastnil se všech jednání. Zvukové originály nesou atmosféru tehdejší vzrušené doby.

lidovky.cz Více fotografií najdete na www.lidovky.cz/kultura

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás