6. února 2018 10:37, aktualizováno  11:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mladík zabil nevlastního bratra. Soud ho poslal na 17,5 roku do vězení

Soud - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

OSTRAVA Za vraždu nevlastního bratra má jít mladík z Opavska do vězení na 17,5 roku. V úterý o tom rozhodl Krajský soud v Ostravě. Zabíjel loni v létě v domě, kde rodina žila. Školáka podle obžaloby vylákal do patra, kde mu zalepil ústa, dusil jej a nakonec mu podřezal hrdlo.

Obžalovaný se k činu přiznal. Hájil se ale tím, že byl pod vlivem depresí a nebyl schopen se ovládat. Deprese potvrdili i soudní znalci. Mladík byl totiž dlouhodobě už od dětství šikanovaný.

„Působil nejistým dojmem, byl úzkostný, měl nízké sebevědomí. Ve škole byl terčem posměchu a násilí. Už v raném věku získal traumatické zážitky, se kterými se nebyl schopen do dnešní doby vyrovnat, uzavíral se do sebe. Nebyl schopen řešit problémy, neventiloval napění, prožíval dlouhodobý sociální stres a trpěl depresemi,“ uvedl žalobce Vít Legerský.

Chtěl spáchat sebevraždu, ale zabil bratra

Loni v létě pod vlivem zlosti a deprese vylákal bratra do patra, kde jej podle obžaloby zavraždil. Tvrdí, že až po činu si uvědomil, co udělal. Prý chtěl spáchat sebevraždu. Rodičům napsal dopis na rozloučenou. Na život si ale nesáhl. Místo toho zavolal policii a řekl, že bratra zabil. Později se přiznal i rodičům. „Strašně toho lituji,“ řekl obžalovaný v úterý na konci procesu.

Žalobce během závěrečného návrhu uvedl, že čin obžalovaného byl produktem náhlého hnutí mysli, a byl realizován bez hlubšího myšlenkového procesu a zralejší úvahy. Původní kvalifikaci vraždy spáchané s rozmyslem proto změnil. Tato úprava ale podle něj nemá vliv na případný trest. Naopak advokát obžalovaného mladíka odkazoval na potvrzené deprese a žádal o zásadnější změnu. Aby byl obžalovaný souzen pro zabití, za což by mu hrozil mírnější trest. Tento výklad ale senát nepřijal a mladíka uznal vinným z vraždy. „Byl to jednoznačně zákeřný a likvidační útok vedený na bezbrannou osobu,“ řekla předsedkyně senátu.

Rozsudek ještě není pravomocný. Obžalovaný si ponechal lhůtu na odvolání. Státní zástupce se naopak vzdal práva na odvolání.

ČTK