130 let

Zastřelit politika, odpálit kostel

Česko

Akční umělci - Pryč je doba pastelů a olejů, teď jsou na řadě střelné zbraně a výbušniny

Agrese, politika a veřejný prostor, to jsou okruhy, kterým se u nás souvisle věnuje pražská galerie Roxy/NoD: po výstavě Parcela, vybízející k demolici Hradčan, je nyní k vidění projekt Czakra, kde si lze „zastřelit“ svého politika.

PRAHA Politické umění za totalitního režimu bylo výlučně ve službách vládnoucí strany. Tento stav je však už dávno minulostí a počet projektů, které umělecky útočí na veřejné mínění a různě nutí k aktivnímu zapojení, se stále zvyšuje.

Experimentální prostor Roxy/NoD už před časem uspořádal Czechpoint - podobně tematizovanou kolektivní výstavu s mezinárodní účastí. Skupina Guma Guar tu například vyvěsila parafrázi české vlajky, jejíž modrý klín tvořily hvězdy a červené pole pruhy. Odkaz na americkou zástavu byl tak komentářem k debatě o americké základně v Brdech. Krištof Kintera zase „sprejoval“ po Praze loga bank, což je paradoxní propojení. Chtěl tak upozornit na fakt, že komerční značky lákají mladé lidi na své produkty tím, že si přivlastňují pouliční subkulturu. Benedikt s hlavou Eltona Johna Milan Mikuláštík ze skupiny Guma Guar, který nyní připravuje program NoD, říká, že galerie se snaží oslovit širší okruh návštěvníků. „Máme teď tři prostory a díky kavárně fungujeme dlouho do noci. Politické umění je jedním z proudů současného umění, který chceme představovat.“ Odmítá, že by pro ně provokace byla prvotním efektem. „Základem je rozčilení nad stavem věcí a provokace je technika, jak jej prezentovat před nejširším počtem lidí.“ Galerie se také snaží představovat zahraniční umělce - 21. dubna tu bude mít vernisáž polský streetartový umělec Peter Fuss. Expozice bude věnována historii symbolů a ideologií ve 20. století. Fuss byl doma v Polsku za své umělecké aktivity víckrát pronásledován a mezi jeden z jeho projektů patří i parafráze známé Lebky z briliantů, kterou vytvořil Damien Hirst a prodával ji za astronomickou částku. Fuss ji vyrobil z plastu a na internetu je k mání za tisíc liber.

„V Polsku je situace o dost složitější než u nás, před časem jsme tam vystavovali papeže Benedikta, jak drží v ruce uťatou hlavu Eltona Johna. Protestovali jsme proti homofobii, ale dopadlo to velkým skandálem. Výstava trvala jeden den a liga polských rodin se postarala o vyhazov ředitele galerie,“ dodává Mikuláštík. Svatý Vít do vzduchu V polovině května budou v NoD vyhlášeny výsledky „netradiční architektonické soutěže“. Výstava Parcela (první část - Developerův sen) totiž vyzvala k novému urbanistickému řešení parcely, na níž stojí katedrála svatého Víta. Návštěvníci si mohli vyzkoušet, jaké by to bylo, kdyby stiskem červeného tlačítka katedrálu vyhodili do povětří. Po jeho stisknutí se katedrála v oblaku prachu a za rachotu bortícího se kamení zřítí, načež mohou návštěvníci pozorovat, jak by silueta Pražského hradu vypadala bez obrysu chrámu.

Autoři Marek Bureš a Michal Panoch tvrdí, že jde o zamyšlení nad současnými pražskými stavbami a přebíjení uměleckých hodnot obchodními zájmy. „V podmínkách je uvedeno, že cílem projektu není fyzická realizace, ale ideová soutěž,“ vysvětluje Panoch. V porotě, která 20. května návrhy vyhodnotí, podle něj zasednou renomovaní architekti, umělecké kvality posoudí výtvarník Jiří David.

Autor:
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás