25. září 2013 10:33, aktualizováno  11:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman na summit OSN nepoletí. Je to práce premiéra, tvrdí

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Prezident Miloš Zeman nepoletí na Valné shromáždění OSN do New Yorku, protože zastává názor, že je to práce premiéra, řekla jeho mluvčí Hana Burianová. Předchozí prezident Václav Klaus na zasedání Valného shromáždění promlouval. Do USA odletí předseda vlády Jiří Rusnok, doprovodí ho ministr zahraničí Jan Kohout a ministr obrany Vlastimil Picek.

"Pan prezident zastává názor, že na akce, jako je summit OSN by měl jezdit předseda vlády," sdělila ČTK Burianová. Zeman dnes zahajuje oficiální návštěvu Jihomoravského kraje, jehož hejtmanem je jeho spojenec v ČSSD Michal Hašek.

Na summit míří více než 80 hlav států

Podle webu OSN na summitu vystoupí mimo jiné prezidenti Francie, Slovenska, Ukrajiny, Rakouska, Švýcarska nebo Polska.

Česká delegace míří do New Yorku pod vedením Rusnoka, který v pátek přednese na Valném shromáždění OSN projev. S prezidentem jeho znění podle Hradu nekonzultoval, vytvořil ho sám ve spolupráci s ministerstvem zahraničí. "O konzultaci s prezidentem nežádal, neboť (projev) je zcela v rámci konzistentní české zahraniční politiky," řekl ČTK ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.

O summitu OSN čtěte TAKÉ:

V OSN už je šéf diplomacie Kohout, který se účastnil zahájení všeobecné rozpravy. "OSN má nyní historickou příležitost dokázat, že je akceschopnou organizací, která umí účinně prosazovat principy zakotvené v chartě OSN a přispívat tak k řešení konfliktů, například v Sýrii," komentoval zahájení rozpravy šéf české diplomacie.

Ministr obrany Picek bude v pátek jednat s vedoucím Úřadu po vojenské záležitosti sekretariátu OSN a náměstkem generálního tajemníka OSN pro mírové operace. Ve čtvrtek se ministr setká s veliteli texaské národní gardy a nebraské národní gardy.

Václav Klaus se summitů OSN účastnil

Předchozí prezident Klaus na rozdíl od Zemana na summity OSN pravidelně jezdil. Loni přednesl projev, v němž zpochybnil úspěšnost mezinárodních mírových misí či vyjednávacích týmů. Dotkl se situace v Sýrii zmítané občanskou válkou.

O rok dříve Klaus odmítl jednostranné kroky v izraelsko-palestinském sporu, vyzval Evropu ke spolupráci s novými režimy v severní Africe a podpořil jadernou energetiku.

Česko bylo také v pondělí mezi 24 zeměmi, které na okraj zasedání Valného shromáždění OSN vydaly společné prohlášení na podporu a ochranu občanské společnosti.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.